| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu a PIT

Sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu a PIT

W przypadku sprzedaży samochodu, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu i przeznaczonego na cele prywatne po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie wystąpi przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych – tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w imieniu Ministra Finansów.

Leasing operacyjny samochodu firmowego

Sprawa dotyczyła osoby prowadzącej działalność gospodarczą rozliczającej podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów metodą uproszczoną i zamierzającej zawrzeć umowę leasingu operacyjnego. 

W tej sytuacji zostało postawione pytanie, czy sprzedaż samochodu po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, poskutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania, jeśli samochód zostanie przeznaczony na cele prywatne (bez ujmowania w ewidencji środków trwałych).

Przychodami z działalności gospodarczej w PIT są między innymi przychody uzyskane z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o PIT, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g tej ustawy nie przekracza 1 500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jednym ze źródeł przychodów jest też odpłatne zbycie innych rzeczy – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Zdaniem organów podatkowych przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3, podlegają opodatkowaniu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zakwalifikowanie przychodu ze sprzedaży jako przychodu podatkowego zależy od czasu, który minął od nabycia pojazdu

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że skoro wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do składników majątku firmy, to przychód ze sprzedaży nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej, a będzie zakwalifikowany jako przychód z odpłatnego zbycia rzeczy. Jednak gdy sprzedaż samochodu nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, nie powstanie obowiązek podatkowy.

Owe stanowisko zostało potwierdzone w orzeczeniach sądów administracyjnych m. in. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Organ ten stwierdził, iż obowiązek zapłaty podatku wystąpi jedynie gdy sprzedaż samochodu nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie od firmy leasingowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 25 lutego 2016 r. (DD9.8220.2.56.2016.KZU)

oprac. Monika Gołębiewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK