| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Pracownik, który nie korzysta z usługi przewozowej oferowanej przez pracodawcę - nie płaci PIT

Pracownik, który nie korzysta z usługi przewozowej oferowanej przez pracodawcę - nie płaci PIT

Sama możliwość skorzystania z usługi przewozowej nie powoduje powstania przychodu po stronie pracowników – powstaje on dopiero w momencie otrzymania świadczenia.Powyższe wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 stycznia 2012 r., III SA/Wa 2967/11.

Spółka zawarła umowę z przewoźnikiem na wykonanie zlecenia przewozu jej pracowników do pracy i z pracy. Strony ustaliły zryczałtowaną stawkę za każdy dzień wykonania usługi, bez względu na ilość korzystających z niej osób.

Spółka zaczęła odprowadzać zaliczki na PIT, zgodnie z listą pracowników, którzy zadeklarowali chęć korzystania z usługi. Uważała jednak, że jest taki sposób ustalania przychodu jest niewłaściwy, nie pozwala bowiem na przypisanie poszczególnym osobom wiarygodnej kwoty przychodu do opodatkowania.

Ponadto, z różnych przyczyn zadeklarowani pracownicy nie zawsze korzystali z transportu zapewnionego przez pracodawcę.

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy fakt udostępnienia pracownikom możliwości skorzystania z nieodpłatnego przejazdu do miejsca pracy, powoduje powstanie po stronie tych pracowników przychodu do opodatkowania, w sytuacji, kiedy nie można ustalić, którzy pracownicy korzystają z tych usług i w jakim zakresie?

Zdaniem spółki, zapłata rozliczana w sposób ryczałtowy nie pozwala na ścisłe określenie wartości świadczenia dla konkretnego pracownika.

Polecamy: Umowa o świadczenie usług przewozowych

Polecamy: Serwis PIT

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, uznając, że nieodpłatnym świadczeniem, które oferuje swoim pracownikom nie jest faktyczne skorzystanie przez pracowników z przejazdu, lecz sam fakt zapewnienia im takiej możliwości. W związku z tym, przychodem nie będzie wartość faktycznie wykorzystanych usług przewozowych, lecz wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika, jakim jest możliwość skorzystania z takich usług. Organ podatkowy uznał, że ryczałtowy sposób rozliczenia usługi z przewoźnikiem nie może być podstawą odstąpienia od ustalenia przychodu po stronie pracownika. Dyrektor wskazał, że pracodawca posiada informacje na temat pracowników, którzy zgłosili chęć korzystania z transportu. W związku z tym, powstały przychód należy opodatkować.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka złożyła skargę do WSA, który uchylił zaskarżoną interpretację. Sąd wskazał, że w przedmiotowej sprawie nie można mówić o otrzymaniu przez pracowników nieodpłatnych świadczeń.

Definicja zawarta w art. 11 ustawy o PIT odnosi się bowiem do nieodpłatnych świadczeń faktycznie przez pracownika otrzymanych, nie dotyczy zaś możliwości korzystania z nich. Tym samym, w opinii sądu, do momentu otrzymania świadczenia przychód po stronie pracowników nie powstaje.

Joanna Dekarz jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK