| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych bez PIT

Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych bez PIT

Wydatki poniesione przez spółkę na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych sfinansowanych ze środków obrotowych spółki, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu PIT. Tym samym pracodawca nie ma obowiązku doliczyć wartości ww. świadczeń do wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2014 r., ILPB1/415-1454/10/14-S/TW.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność w branży wodno-kanalizacyjnej. Pracownicy  spółki wzięli udział w ogólnopolskiej imprezie sportowej dla firm z branży. Uczestnictwo pracowników w imprezie, potwierdzone listą obecności, wiązało się z poniesieniem przez spółkę wydatków na przewóz, ubezpieczenie oraz wpisowe uczestników.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wymienione wyżej wydatki poniesione na rzecz pracowników należy doliczyć do ich przychodów opodatkowanych na podstawie ustawy o PIT i czy w związku z tym spółka jest zobowiązana do pobrania od pracowników zaliczki na podatek dochodowy?.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że wartość wydatków na rzecz pracowników z tytułu uczestnictwa w ogólnopolskiej imprezie sportowej w przedstawionym stanie faktycznym nie stanowi dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, w związku z tym na spółce nie ciążą obowiązki płatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że opodatkowaniu PIT podlegają, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, przychody ze stosunku pracy, tj. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze, bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Z powyższego wynika, że do przychodu ze stosunku pracy nie zaliczamy wyłącznie wynagrodzenia za pracę, ale również wszystkie inne przysporzenia majątkowe, w tym otrzymane nieodpłatnie. Organ podatkowy uznał, że w opisywanej sytuacji udział w imprezie sportowej nie stanowił nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników, gdyż poprzez udział w zawodach pracownicy podejmowali działania na rzecz spółki, promując w ten sposób jej wizerunek.

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zatem wydatki spółki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych sfinansowane z jej środków obrotowych, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu PIT, dlatego też pracodawca nie ma obowiązku doliczyć do wynagrodzenia pracownika wartości ww. świadczeń i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Maciej Lisowski, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »