| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych

Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów zadeklarowało możliwość szybszego zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych dla rodzin wielodzietnych (posiadaczy Karty Dużej Rodziny) - w terminie 30 dni, a nie w terminie 3 miesięcy (przy rozliczeniu drogą elektroniczną). Czy rzeczywiście, mimo braku regulacji prawnych w tym zakresie, zwrot nadpłaty w krótszym terminie jest realizowany?

Zdaniem MF, preferencja polegająca na skróceniu terminu zwrotu nadpłaty do 30 dni w żaden sposób nie koliduje z przepisami prawa podatkowego, zgodnie z którymi nadpłata podlega zwrotowi w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, gdyż termin 3-miesięczny jest terminem maksymalnym, natomiast ustawodawca nie wprowadza żadnego terminu minimalnego. Urzędy skarbowe, jak podkreśla resort finansów, w praktyce realizują zwroty w możliwe jak najkrótszych terminach, jednakże rodziny wielodzietne ze względów społecznych wymagają szczególnej opieki państwa polskiego.

Zarówno dyrektorzy izb skarbowych, jak i naczelnicy urzędów skarbowych zostali zatem poinformowani o nowych uprawnieniach rodzin wielodzietnych, a zarazem polecono im sprawne zorganizowanie procesu zwrotu nadpłaty podatnikom posiadającym stosowne uprawnienia i dokonywanie tego zwrotu w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania. MF zaleca jednak, żeby ewentualne przypadki nieprawidłowości w tym zakresie wyjaśniać bądź we właściwym urzędzie skarbowym, bądź w organie nadzoru jakim jest właściwy dla naczelnika tego urzędu dyrektor izby skarbowej.

MF pracuje nad usprawnieniem

Ministerstwo Finansów poinformowała jednocześnie, iż aktualnie analizowane są możliwości usprawnienia w latach następnych procesu zwrotu nadpłat rodzinom wielodzietnym, tak aby proces ten realizowany był w sposób jak najbardziej efektywny i dotyczył wszystkich osób uprawnionych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK