| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych

Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów zadeklarowało możliwość szybszego zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych dla rodzin wielodzietnych (posiadaczy Karty Dużej Rodziny) - w terminie 30 dni, a nie w terminie 3 miesięcy (przy rozliczeniu drogą elektroniczną). Czy rzeczywiście, mimo braku regulacji prawnych w tym zakresie, zwrot nadpłaty w krótszym terminie jest realizowany?

Zdaniem MF, preferencja polegająca na skróceniu terminu zwrotu nadpłaty do 30 dni w żaden sposób nie koliduje z przepisami prawa podatkowego, zgodnie z którymi nadpłata podlega zwrotowi w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, gdyż termin 3-miesięczny jest terminem maksymalnym, natomiast ustawodawca nie wprowadza żadnego terminu minimalnego. Urzędy skarbowe, jak podkreśla resort finansów, w praktyce realizują zwroty w możliwe jak najkrótszych terminach, jednakże rodziny wielodzietne ze względów społecznych wymagają szczególnej opieki państwa polskiego.

Zarówno dyrektorzy izb skarbowych, jak i naczelnicy urzędów skarbowych zostali zatem poinformowani o nowych uprawnieniach rodzin wielodzietnych, a zarazem polecono im sprawne zorganizowanie procesu zwrotu nadpłaty podatnikom posiadającym stosowne uprawnienia i dokonywanie tego zwrotu w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania. MF zaleca jednak, żeby ewentualne przypadki nieprawidłowości w tym zakresie wyjaśniać bądź we właściwym urzędzie skarbowym, bądź w organie nadzoru jakim jest właściwy dla naczelnika tego urzędu dyrektor izby skarbowej.

MF pracuje nad usprawnieniem

Ministerstwo Finansów poinformowała jednocześnie, iż aktualnie analizowane są możliwości usprawnienia w latach następnych procesu zwrotu nadpłat rodzinom wielodzietnym, tak aby proces ten realizowany był w sposób jak najbardziej efektywny i dotyczył wszystkich osób uprawnionych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK