| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych

Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych

Dla rozstrzygnięcia, jak opodatkować dochody uzyskiwane ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych, powinniśmy ustalić jakiego rodzaju działalnością jest sprzedaż drzewek i krzewów ozdobnych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mają zastosowania do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Oznacza to, że produkcja i sprzedaż drzew i krzewów ozdobnych może stanowić działalność rolniczą – w takim przypadku nie zapłacimy od uzyskanych z tego tytułu dochodów podatku dochodowego. Przykładowo będzie tak przy produkcji krzewów i kwiatów ozdobnych w gruncie albo nieogrzewanych tunelach foliowych, o ile okres przechowywania roślin w którym następuje ich biologiczny wzrost będzie wynosił co najmniej miesiąc.

Polecamy: Podatki 2011

Jeżeli działalność spełnia warunki do uznania ją za działalność w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, to opodatkujemy ją podatkiem dochodowym (PIT). Przykładem jest produkcja krzewów i kwiatów ozdobnych w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2 lub w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 sierpnia 2011 r., nr IPTPB1/415-136/11-2/MD.

Podstawa prawna:

- art. 2 ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 3 i ust. 3a, art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 września 2010 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK