| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy mogę skorzystać z podatku liniowego

Czy mogę skorzystać z podatku liniowego

Od maja chcę przejść na samozatrudnienie. Będę wykonywałate same obowiazki na rzecz firmy, która mnie do tej pory zatrudniała. Czy mogę się rozliczać jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i korzystać z podatku liniowego?

Niestety nie.

Nawet jeśli umowa o świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy zostanie zredagowana tak, że będzie z niej wynikać, że jest pani przedsiębiorcą (osobą uzyskującą dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej), to w roku 2008 oraz kolejnym nie może pani korzystać z rozliczania dochodu z działalności gospodarczej według art. 30c ustawy PIT - w formie podatku o stałej wysokości 19 % (podatek liniowy).

Zgodnie z tym przepisem podatnik podatku liniowego traci prawo do tej formy rozliczania dochodzów z działalności gospodarczej jeżeli uzyska z działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w spółce osób fizycznych) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Ale traci to prawo tylko wtedy jeżeli usługi te odpowiadały czynnościom, które podatnik (lub co najmniej jeden ze wspólników spółki podatnika) wykonywał w tym lub poprzednim roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Jeżeli sytuacja taka zaistnieje podatnik traci w danym roku prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »