| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy ściągnięcie bezpłatnego programu z internetu jest opodatkowane

Czy ściągnięcie bezpłatnego programu z internetu jest opodatkowane

Ściągam darmowe programy komputerowe z sieci. Mam ich całkiem sporo, wykorzystuje je również do pracy. Czy przypadkiem nie muszę zapłacić podatku z tego tytułu ?

Nie. Korzystanie z udostępnionych nieodpłatnie w Internecie programów komputerowych nie podlega żadnemu podatkowi.

Często ściągamy darmowe oprogramowanie z internetu. Niespecjalnie interesujemy się wtedy, czy nie jest to przypadkiem nasz przychód podlegający opodatkowaniu. A przecież np. darmowe świadczenia pracodawców na rzecz pracowników są coraz konsekwentniej uznawane przez fiskusa za przychód pracowników.

W odniesieniu jednak do darmowych programów komputerowch podkreśla się następującą okoliczność. Aby istnieniało świadczenie (w tym również nieodpłatne świadczenia) musi dojść pomiędzy danymi osobami do sytuacji, że z jednej strony występuje osoba, która może domagać się jego realizacji, z drugiej zaś strony podmiot, który zrealizować dane świadczenie powinien.

Sytuacja taka nie zachodzi w przypadku programów komputerowych udostępnianych nieodpłatnie za pośrednictwem Internetu, z możliwością korzystania z nich przez wszystkie zainteresowane podmioty. Podmiot udostępniający w ten sposób program komputerowy nie wykonuje nieodpłatnie świadczenia na rzecz innego, skonkretyzowanego podmiotu, umożliwia natomiast korzystanie z tego programu przez wszystkie potencjalnie zainteresowane podmioty


Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego w imieniu Ministra Finansów z 28 września 2007 r., nr IP-PB3-423-18/07/AJ. I takie stanowisko trzeba uznać za prawidłowe.


Należy uznać, że czynność prawna jest odpłatna, jeśli zapewnia korzyści obu stronom. Nieodpłatna zaś wtedy gdy korzyść uzyska tylko jedna ze stron. Nieodpłatne świadczenie wystąpi zatem wówczas gdy otrzymujący takie świadczenie nie będzie zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.

W praktyce nierzadko podatnicy uzyskują świadczenia, które tylko pozornie wydają się nieodpłatne. Najczęściej dotyczy to sytuacji gdy korzystają z darmowych programów komputerowych, nieodpłatnie otrzymują materiałów reklamowe, zostają im użyczone urządzenia w celach demonstracyjnych czy marketingowych.

Na podstawie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem są również nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia. Wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń określa się na podstawie cen rynkowych.

Jednak osoba korzystająca z dostępnego w internecie darmowego oprogramowania nie powinna ustalać z tego tytułu przychodu. Oprogramowanie to bowiem jest darmowe dla wszystkich, a w związku z tym nie ma ceny rynkowej na podstawie której możnaby określić przychód

Paweł Huczko

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »