| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Podatek od budowli – jak ustalić podstawę opodatkowania

Podatek od budowli – jak ustalić podstawę opodatkowania

Określenie podstawy opodatkowania budowli, jako jednego z przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, uzależnione zostało od tego, czy te składniki majątku podlegają amortyzacji na podstawie ustaw o podatku dochodowym (a więc stanowią środki trwałe wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności) czy też nie podlegają amortyzacji na podstawie tych ustaw.

W przypadku całkowicie zamortyzowanych budowli podatek od nieruchomości naliczany jest od ich wartości z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Nieco inne zasady dotyczą budowli lub ich części, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. W takim przypadku za podstawę opodatkowania ustawodawca nakazuje przyjąć ich wartość rynkową, określoną przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 4 ust. 5 u.p.l.).

Zobacz także: Karta podatkowa - poradnik użytkowania

Wartość tę należy więc w takim przypadku ustalić na podstawie średnich cen obowiązujących na danym terenie, uwzględniając stan oraz stopień zużycia budowli.

W sytuacji zaś, gdy budowle nie podlegające amortyzacji, zostały ulepszone lub zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych nastąpiła aktualizacja wyceny środków trwałych, za podstawę opodatkowania przyjmuje się ich wartość rynkową ustaloną na dzień 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano ulepszenia lub aktualizacji wyceny środków trwałych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK