| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Nowe limity zwolnień celnych od grudnia 2008 r.

Nowe limity zwolnień celnych od grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zwiększony został zakres niektórych zwolnień celnych.  Warto je poznać, bo dotyczyć mogą każdego z nas.

Jest to autonomiczna decyzja rządu polskiego, gdyż z art. 112 i 113 ww. rozporządzenia (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych wynika, że co do zasady zwolnione z cła jest pełna ilość paliwa znajdującego się w standardowym (fabrycznym) zbiorniku paliwa takich samochodów, przy czym każde państwo członkowskie może wprowadzić dowolne ograniczenia, ale nie mogą być one niższe niż 200 litrów, jak było to dotychczas w Polsce.

Źródłem powyższych zmian było przede wszystkim rozporządzenie Rady (WE) nr 274/2008 z dnia 17 marca 2008 r. zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Zmieniono również polską ustawę Prawo celne – usunięto z niej te przepisy, które mogłyby kolidować z ww. rozporządzeniem nr 274/2008.

Zmiany te zawarte zostały w 2 ustawach, tj.:

- w ustawie zmieniającej ustawę o VAT – wykreślono jej art. 40 i w konsekwencji zniesiono także wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie ograniczenia wartości i ilości zwolnionych od należności przywozowych towarów, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego (Dz.U. Nr 97, poz. 968), które ograniczało podstawowe ulgi dla podróżnych w stosunku do osób do 15 roku życia, mieszkańców strefy nadgranicznej, osób pracujących w tej strefie oraz członków załóg środków transportu,

- w ustawie zmieniającej ustawę Prawo celne – której art. 1 pkt 14 wszedł w życie od 1 grudnia 2008 r. (a nie jak cała ustawa z dniem 1 stycznia 2009 r.) i wykreśla z dotychczasowego Prawa celnego art. 39, określający wysokość limitów paliwa w bakach.

Grzegorz Musolf

Ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK