| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Nowe limity zwolnień celnych od grudnia 2008 r.

Nowe limity zwolnień celnych od grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zwiększony został zakres niektórych zwolnień celnych.  Warto je poznać, bo dotyczyć mogą każdego z nas.

Jest to autonomiczna decyzja rządu polskiego, gdyż z art. 112 i 113 ww. rozporządzenia (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych wynika, że co do zasady zwolnione z cła jest pełna ilość paliwa znajdującego się w standardowym (fabrycznym) zbiorniku paliwa takich samochodów, przy czym każde państwo członkowskie może wprowadzić dowolne ograniczenia, ale nie mogą być one niższe niż 200 litrów, jak było to dotychczas w Polsce.

Źródłem powyższych zmian było przede wszystkim rozporządzenie Rady (WE) nr 274/2008 z dnia 17 marca 2008 r. zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Zmieniono również polską ustawę Prawo celne – usunięto z niej te przepisy, które mogłyby kolidować z ww. rozporządzeniem nr 274/2008.

Zmiany te zawarte zostały w 2 ustawach, tj.:

- w ustawie zmieniającej ustawę o VAT – wykreślono jej art. 40 i w konsekwencji zniesiono także wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie ograniczenia wartości i ilości zwolnionych od należności przywozowych towarów, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego (Dz.U. Nr 97, poz. 968), które ograniczało podstawowe ulgi dla podróżnych w stosunku do osób do 15 roku życia, mieszkańców strefy nadgranicznej, osób pracujących w tej strefie oraz członków załóg środków transportu,

- w ustawie zmieniającej ustawę Prawo celne – której art. 1 pkt 14 wszedł w życie od 1 grudnia 2008 r. (a nie jak cała ustawa z dniem 1 stycznia 2009 r.) i wykreśla z dotychczasowego Prawa celnego art. 39, określający wysokość limitów paliwa w bakach.

Grzegorz Musolf

Ekspert podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK