| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Ilu pracowników może zatrudnić kosmetyczka rozliczając się w formie karty podatkowej

Ilu pracowników może zatrudnić kosmetyczka rozliczając się w formie karty podatkowej

Świadczę usługi kosmetyczne i rozliczam się w formie karty podatkowej. Chciałabym zatrudnić więcej osób. Ilu pracowników mogę zatrudnić, by nie stracić prawa rozliczania się w formie karty podatkowej? Chciałabym zatrudnić pięciu pracowników świadczących usługi kosmetyczne, a ponadto sprzątaczkę i osobę przyjmującą zlecenia.

Zgodnie z art. 23 ust. 1. pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

W tabeli określono stawki dla działalności usługowej oraz wytwórczo-usługowej w następującym układzie: zakres działalności (rubryka 2), oznaczenie stawek (rubryka 3) oraz kwoty stawek miesięcznych ustalonych w zależności od liczby mieszkańców, w której prowadzona jest działalność (rubryki 4, 5, 6).

Usługi kosmetyczne wymienione zostały pod poz. 88 tabeli. Dla działalności usługowej w tym zakresie ustawodawca przewidział możliwość zatrudnienia maksymalnie 5 pracowników.

W myśl art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. d) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników, nie wlicza się pracowników zatrudnionych wyłącznie przy:
- sprzedaży wyrobów,
- przyjmowaniu zleceń na usługi,
- utrzymywaniu czystości w zakładzie,
- prowadzeniu kasy i księgowości,
- kierowców i konwojentów
pod warunkiem, że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników.

Polecamy: serwis Mała firma

Dlatego też prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług kosmetycznych istnieje możliwość zatrudnienia 5 pracowników świadczących przedmiotowe usługi.

Ponadto można zatrudnić (tu już bez limitów) ww. pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »