| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Oświadczenie o płaceniu ryczałtu przez jednego z małżonków trzeba ponawiać

Oświadczenie o płaceniu ryczałtu przez jednego z małżonków trzeba ponawiać

Od jakiej kwoty przychodów małżonek opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie opłacać ryczałt od najmu w wysokości 20%, w sytuacji gdy współmałżonek opłaca podatek dochodowy od połowy przychodów z tego samego najmu na zasadach ogólnych?

Powstaje wtedy pytanie, czy limit 4000 euro przychodów wyznaczający granicę stosowania stawki 8,5% obowiązuje małżonka – ryczałtowca. A może trzeba ten limit podzielić na pół?

Pytanie jest istotne, bo od przychodów powyżej limitu trzeba płacić ryczałt już wg stawki 20%. Jest co prawda szansa, że ryczałt od najmu będzie miał w 2010 r. tylko jedną stawkę (8,5%) ale na razie nie uchwalono tej zapowiadanej przez rząd zmiany.

Uznać jednak należy w takiej sytuacji, że małżonek – ryczałtowiec będzie mógł skorzystać z całego limitu 4000 euro (13.510 zł w 2009 r., a 16.891 zł w 2010 r.) i przychody do tej kwoty opodatkować stawką 8,5%.

Właśnie z uwagi na to, że każdy z małżonków będzie stosował inną formę opodatkowania i podlegał odrębnym ustawom. Z tego względu w stosunku do małżonka opodatkowanego w formie ryczałtu nie znajduje zastosowania ograniczenia o łącznym limicie ryczałtu 8,5 % dla małżonków do 4000 euro, wynikające z art. 12 ust.11 ustawy o ryczałcie.

Podstawa prawna: art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »