| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy córka uzyskująca dochody z najmu uprawnia rodziców do ulgi

Czy córka uzyskująca dochody z najmu uprawnia rodziców do ulgi

Nasza córka ma 22 lata i studiuje. Jednocześnie uzyskuje od 2008 roku przychody z najmu swojego mieszkania 15 tys. zł w 2008 roku. Przychody te rozlicza w formie ryczałtowej (złożyła za 2008 rok PIT-28). Córka nie ma żadnych innych dochodów. Czy my, jako rodzice możemy odliczyć sobie ulgę na naszą córkę?

TAK

Rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej jeżeli osiągają dochody opodatkowane według skali podatkowej i wychowują dzieci:

1. małoletnie,
2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o PIT (czyli wg skali podatkowej) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Ponadto aby móc skorzystać z ulgi rodzice powinni w zeznaniu rocznym wykazać podatek (po odliczeniu składki na ubezpieczenia zdrowotne), od którego może być odliczona kwota ulgi. Za 2008 rok można było odliczyć kwotę 1173,70 zł. Natomiast za rok 2009 będzie można odliczyć 92,67 zł za każdy rozpoczęty miesiąc kalendarzowy wychowywania jednego dziecka. Czyli maksymalnie z tytułu wychowywania jednego dziecka będzie można odliczyć sobie od podatku za 2009 rok kwotę 1112,04.

W omawianym przypadku nie ma przeszkód do odliczenia bowiem Państwa córka:
- jest pełnoletnia ale nie ukończyła 25 lat,
- studiuje oraz
- nie osiąga dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej (przychody z najmu opodatkowane na zasadach przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem rodzice dziecka, które uzyskuje przychody opodatkowane wyłącznie na zasadach przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych nie tracą prawa do ulgi prorodzinnej.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »