| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga i zwolnienia dla nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2007 roku

Ulga i zwolnienia dla nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2007 roku

Nieruchomości nabyte po 01.01.2007r. trudniej sprzedać bez podatku, niż te zakupione w latach wcześniejszych. Przede wszystkim zwolnieniu podlegają co do zasady same budynki – a nie grunty na których się znajdują.

Wniosek powinien zawierać:

  • oznaczenie Urzędu Skarbowego
  • Wskazanie naszych danych, oraz danych małżonka: w szczególności: imienia i nazwiska, adresu, numeru NIP.(Jeżeli nie posiadamy numeru NIP- musimy to wskazać, oraz podać dodatkowe dane identyfikujące: nr PESEL, nr i serię dowodu osobistego/paszportu, oraz imiona rodziców.
  • Oznaczenie pisma jako „oświadczenie o uprawnieniu do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.”
  • Wskazanie w piśmie, iż „w związku ze sprzedażą w dniu ……….nieruchomości mieszkalnej (wskazanie typu- patrz ramka) położonej w …., za kwotę ………… , oświadczam, iż jestem uprawniony do zwolnienia od podatku dochodowego z tego tytułu, w oparciu o art. 21 ust.1. p.126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na dowód nieprzerwanego zameldowania przez 12 miesięcy przed sprzedażą ww. nieruchomości (prawa do nieruchomości) załączam zaświadczenie o zameldowaniu.”


WAŻNE!

Do wniosku należy załączyć zaświadczenie z urzędu gminy o zameldowaniu w danym lokalu.


Meldunek

Dla potrzeb ulgi meldunkowej – należy wykazać zameldowanie na pobyt stały w danym lokalu (budynku), przez okres co najmniej 12 miesięcy przed sprzedażą.

Zameldowanie nie musiało jednak być związane z WŁASNOŚCIĄ lokalu.

Przykład : Jan K. był zameldowany w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu przez ponad 2 lata. Mieszkanie wykupił od właściciela w lipcu 2007r. Z uwagi na wcześniejsze zameldowanie w tym lokalu, może skorzystać z ulgi meldunkowej.


UWAGA!

W przyszłym roku ulga meldunkowa zostanie prawdopodobnie zniesiona. Prawo do wykorzystania będą miały jedynie osoby które nabyły (lub wybudowały) nieruchomość mieszkalną w okresie 01.01.2007 - 31.12.2008r. Porównaj : koniec z ulgą meldunkową


Adam Kret

Prawnik

http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci/

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal Spółka partnerska adwokatów i radców prawych

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK