| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych dla celów VAT

Uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych dla celów VAT

W jakich przypadkach podatnicy VAT nie muszą już składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R?


24 kwietnia br. weszła w życie zmiana ustawy o podatku od towarów i usług. Znowelizowano ust. 12 w art. 96 regulującym kwestie związane z rejestracją podatników dla celów VAT.

Stosownie do przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (ustawa o NIP) wszyscy podatnicy są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego NIP i aktualizowania tego zgłoszenia w każdym przypadku zmiany danych ujawnionych w swoim zgłoszeniu.

Ustawa o VAT również przewiduje, że podatnicy podatku od towarów i usług zamierzający podjąć działalność opodatkowaną tym podatkiem mają obowiązek odrębnego zgłoszenia rejestracyjnego (zgłoszenie VAT-R) przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Mają także obowiązek aktualizowania danych wskazanych w tym zgłoszeniu.

Do tej pory (przed wejściem w życie najnowszej nowelizacji) niektóre dane identyfikujące podatników należało podawać w zgłoszeniu (i w aktualizacji) zarówno na podstawie ustawy o NIP, jak i na podstawie ustawy o VAT. Chodzi o nazwę, numery PESEL i REGON, adresy siedziby, czy miejsca zamieszkania. Oznaczało to, że podatnicy VAT musieli zgłaszać zmiany dwukrotnie. Raz na potrzeby ewidencji NIP, a drugi raz na potrzeby ewidencji VAT.

W wyniku nowelizacji zwolniono podatników VAT z obowiązku składania zgłoszenia aktualizacyjnego dla celów tego podatku, w sytuacji gdy dane podlegające aktualizacji zostały już objęte zgłoszeniem aktualizacyjnym na podstawie ustawy o NIP. Wyłączono zatem konieczność dwukrotnej aktualizacji tych samych danych.

Artykuł 96 ust. 12 ustawy o VAT stanowi obecnie, że:

Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn.zm.). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego.

Podatnicy VAT, u których zmianie uległy tylko informacje zawarte w formularzach NIP, objęte obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy o NIP, nie muszą już zatem składać formularza aktualizacyjnego VAT-R. Podatnicy nadal jednak muszą złożyć aktualizację VAT-R, jeżeli w wyniku zmiany adresu uległa zmianie także właściwość urzędu skarbowego.

Julita Karaś-Gasparska 

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn.zm.),

• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• ustawa z 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 57, poz. 357).

reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »