| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację dotyczącą opodatkowania samochodów typu pick-up. Resort poinformował, że w przypadku takich pojazdów podatnikowi przysługuje pełne odliczenie podatku VAT. Przypomina także o obowiązku zapłacenia akcyzy od samochodów tego typu.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 18036/13, Ministerstwo Finansów poinformowało, iż osobom, które nabywają samochody typu pick-up, przysługuje pełne odliczenie podatku VAT przy zakupie tych pojazdów. Jest to możliwe, w przypadku gdy pojazd jest używany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Według resortu, kluczowym dokumentem rozstrzygającym, czy przy zakupie danego pojazdu można odliczyć pełną kwotę VAT, jest ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 247, poz. 1652, z późn. zm.). Powołując się na art. 3 ust. 2 pkt 3 tej ustawy, należy uznać, że ograniczenie w odliczaniu podatku VAT, nie dotyczy „pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą.”  W związku z tym podatnikowi kupującemu samochód typu pick-up przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tych pojazdów i paliw do ich napędu.

 

Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego

 

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

 

Resort uznał także, że zakup takiego samochodu jest opodatkowany akcyzą. Zgodnie z treścią ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.), jedynie nomenklatura scalona rozstrzyga o zaklasyfikowaniu danego pojazdu jako ciężarowego, a tym samym o opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Nie ma tutaj zastosowania wpis w dowodzie rejestracyjnym lub w innym dokumencie.

 

Zapraszamy na forum o podatku VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK