| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy powtórne wydanie towarów w ramach reklamacji podlega VAT

Czy powtórne wydanie towarów w ramach reklamacji podlega VAT

Spółka kupiła od nas towar, który uległ uszkodzeniu z naszej winy. Teraz na podstawie Wz wydajemy powtórnie towar. Czy wystarczy wystawić fakturę wewnętrzną, czy też trzeba wystawić FV korektę?

RADA

W opisanym stanie faktycznym Czytelnik nie powinien wystawiać ani faktury wewnętrznej, ani faktury korygującej. Wymianę towaru należy potwierdzić, wystawiając dokument wewnętrzny. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNINIE

Podstawowe czynności, które podlegają opodatkowaniu, czyli dostawa towarów oraz świadczenie usług, muszą mieć charakter odpłatny. Oznacza to, że czynności, które są wykonywane nieodpłatnie, zasadniczo nie stanowią przedmiotu opodatkowania w rozumieniu ustawy o VAT.

Przez „odpłatność” należy rozumieć prawo podmiotu świadczącego do żądania od kontrahenta zapłaty wynagrodzenia z tytułu wykonania danego świadczenia.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z wymianą towaru w ramach gwarancji. Wymiana ta ma charakter nieodpłatny i jest dokonywana na podstawie umowy łączącej strony transakcji. Wymiana towarów jest dalszym ciągiem pierwszej czynności sprzedaży, nie podlega więc opodatkowaniu VAT.

Powyższe stanowisko potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim w piśmie z 28 lutego 2005 r., nr US-I-3/443-1/05, w którym czytamy, że: „(...) Zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie dostawa towarów pod tytułem odpłatnym, a zatem kiedy jest ona realizowana pod tytułem nieodpłatnym - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wydanie towaru w ramach reklamacji nie ma charakteru odpłatnej dostawy, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)”.

Reasumując, w przypadku transakcji krajowych wymiana towaru wadliwego na niewadliwy nie wywołuje żadnych skutków prawnych na gruncie ustawy o VAT. Dlatego też nie powinni Państwo wystawiać ani faktury korygującej, ani wewnętrznej. Należy udokumentować wymianę towarów dokumentem wewnętrznym.

l art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK