| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy powtórne wydanie towarów w ramach reklamacji podlega VAT

Czy powtórne wydanie towarów w ramach reklamacji podlega VAT

Spółka kupiła od nas towar, który uległ uszkodzeniu z naszej winy. Teraz na podstawie Wz wydajemy powtórnie towar. Czy wystarczy wystawić fakturę wewnętrzną, czy też trzeba wystawić FV korektę?

RADA

W opisanym stanie faktycznym Czytelnik nie powinien wystawiać ani faktury wewnętrznej, ani faktury korygującej. Wymianę towaru należy potwierdzić, wystawiając dokument wewnętrzny. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNINIE

Podstawowe czynności, które podlegają opodatkowaniu, czyli dostawa towarów oraz świadczenie usług, muszą mieć charakter odpłatny. Oznacza to, że czynności, które są wykonywane nieodpłatnie, zasadniczo nie stanowią przedmiotu opodatkowania w rozumieniu ustawy o VAT.

Przez „odpłatność” należy rozumieć prawo podmiotu świadczącego do żądania od kontrahenta zapłaty wynagrodzenia z tytułu wykonania danego świadczenia.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z wymianą towaru w ramach gwarancji. Wymiana ta ma charakter nieodpłatny i jest dokonywana na podstawie umowy łączącej strony transakcji. Wymiana towarów jest dalszym ciągiem pierwszej czynności sprzedaży, nie podlega więc opodatkowaniu VAT.

Powyższe stanowisko potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim w piśmie z 28 lutego 2005 r., nr US-I-3/443-1/05, w którym czytamy, że: „(...) Zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie dostawa towarów pod tytułem odpłatnym, a zatem kiedy jest ona realizowana pod tytułem nieodpłatnym - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wydanie towaru w ramach reklamacji nie ma charakteru odpłatnej dostawy, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)”.

Reasumując, w przypadku transakcji krajowych wymiana towaru wadliwego na niewadliwy nie wywołuje żadnych skutków prawnych na gruncie ustawy o VAT. Dlatego też nie powinni Państwo wystawiać ani faktury korygującej, ani wewnętrznej. Należy udokumentować wymianę towarów dokumentem wewnętrznym.

l art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »