| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu

Zamierzamy dokonać sprzedaży nieruchomości składającej się z działki zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym. Budynek stanowi naszą własność i został wybudowany w roku 1984. Nieruchomość jest w wieczystym użytkowaniu. Nieruchomość była w przeszłości wynajmowana przez nas różnym podmiotom. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT w odniesieniu do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz sprzedaży budynku? Czy będzie to ten sam moment zarówno dla sprzedaży budynku, jak i prawa wieczystego użytkowania gruntu?

W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19a ust. 1 usta­wy o VAT, z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. W ustawie brak jest bowiem szczególnego przepisu odnoszącego się do momentu powstania obowiązku podatkowego dla takich dostaw.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Przeniesienie prawa do rozporządzania ww. nieruchomościami zazwyczaj ma miejsce w chwili podpisania aktu notarialnego. Jeżeli jednak przed podpisaniem tego aktu będzie miało miejsce wyda­nie tych budynków, budowli lub ich części obowiązek podatkowy powstanie z tym dniem. Natomiast, jeśli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty. Analogicznie będzie w przypadku dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu. Zatem obowiązek podatkowy dla dostawy opisanego w pytaniu budynku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu powstanie w tym samym momencie, tj. z chwilą ich dostawy (o ile nie będą dokonywane żadne zaliczkowe wpłaty przez kupującego na po­czet ceny tej nieruchomości).

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 marca 2014 r. (sygn. ILPP1/443-1111/13-3/AWa) czytamy:

(...) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu przedmiotowej sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz sprzedaży budynku powstanie z chwilą dokonania do­stawy tych towarów. Zarówno dla sprzedaży budynku, jak i prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie to ten sam moment, tj. z chwilą podpisania aktu notarialnego - pod warunkiem, że wcze­śniej nie nastąpi ich wydanie.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »