| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy odliczyć VAT od zakupu surowca przesłanego do przerobu

Kiedy odliczyć VAT od zakupu surowca przesłanego do przerobu

Kupiliśmy surowiec, bezpośrednio dostarczyliśmy go do firmy, która miała go przetworzyć, odesłać do nas i zafakturować usługę. Kiedy możemy odliczyć VAT od zakupu tego surowca? Firma przerobiła go i odesłała do nas. Czy możemy wystawić fakturę sprzedaży na firmę, która przerobiła nam surowiec, a następnie ona nas zafakturuje za całość? Fakturę za surowiec otrzymaliśmy w lutym, przerobiony towar - w marcu.

PRZYKŁAD

Firma (C) zakupiła surowiec od firmy (A) w miesiącu lutym. W tym też miesiącu otrzymała od niej fakturę VAT oraz dostarczyła surowiec bezpośrednio od dostawcy do firmy (B), która miała go przetworzyć. Za moment otrzymania towaru firma powinna uznać moment jego odbioru od sprzedawcy. W tym też momencie nastąpiło jego wydanie przez dostawcę. Firma ma prawo odliczyć VAT z tej faktury w rozliczeniu za luty albo za marzec.

Jeżeli odbiór towaru i jego dostawa do firmy (B) miałyby miejsce w marcu, to odliczenie VAT mogłoby odpowiednio nastąpić w rozliczeniu za marzec albo za kwiecień. Podatek naliczony z faktury dokumentującej usługę od usługodawcy (B) firma odliczy w miesiącu otrzymania od niej faktury albo w miesiącu następnym (usługa została wykonana w marcu).

Nie ma natomiast żadnego uzasadnienia dokumentowanie transakcji w sposób proponowany w pytaniu, czyli fakturą potwierdzającą dostawę przez firmę na usługodawcę (B) i następnie przez nią na firmę, obejmującą łącznie dostawę towaru i świadczenie usługi. Takie dokumentowanie byłoby błędne i niezgodne ze stanem faktycznym. Firma (B) wprawdzie otrzymała towar, ale nie w ramach przeniesienia prawa do dysponowania nim jak właściciel, tylko w celu jego przerobu, czyli wykonania na nim usługi. W świetle przedstawionej propozycji musiałoby dojść do dwu dostaw tego samego towaru: między firmami (C) a (B) oraz między (B) a (C), a to nie miało miejsca.

• art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 19 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »