| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy sklep postąpił prawidłowo, odmawiając wydania faktury na spółkę

Czy sklep postąpił prawidłowo, odmawiając wydania faktury na spółkę

Zakupiłem jako osoba fizyczna sprzęt na raty. Po zastanowieniu się zdecydowałem wziąć na kupiony sprzęt fakturę VAT - na spółkę z o.o. Udałem się do sklepu wraz z paragonem. Jednak tam odmówiono mi wystawienia faktury. Pracownik sklepu stwierdził, że jeżeli raty są wzięte na osobę fizyczną, to nie można wystawić faktury na spółkę (jedynie na firmę imienną tej osoby). Czy miał rację?


RADA

Stanowisko sklepu jest jak najbardziej prawidłowe. Niedopuszczalne jest w omawianej sytuacji wystawienie faktury na spółkę z o.o., skoro zakupu sprzętu dokonała osoba fizyczna. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Faktury są dokumentami VAT potwierdzającymi, między innymi, dokonanie sprzedaży oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT). Nabywcą w przypadku dostaw towarów jest podmiot, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towarów. Jako nabywca na fakturach musi być wskazywany - co nie ulega wątpliwości - rzeczywisty nabywca towarów.

O tym, kto jest tym podmiotem, decyduje treść zawieranych między stronami umów oraz okoliczności towarzyszące wydaniu towarów. Jeśli towar wydawany jest osobie, która przed lub w momencie wydania towaru nie ujawnia, że zakupu dokonuje w imieniu innego podmiotu (czyli działa jako jego pełnomocnik), jedynym możliwym do przyjęcia wnioskiem jest, że to ta osoba jest nabywcą towaru. W tej sytuacji wystawienie faktury na inny podmiot - nawet jeśli nabywca wystąpi z takim żądaniem - jest niedopuszczalne.

W omawianym przypadku - jak wynika z treści pytania - zakup sprzętu został dokonany przez osobę fizyczną. Fakt, że zakup został dokonany na raty, ma drugorzędne znaczenie. Jednocześnie z treści pytania nie wynika, aby w momencie dokonywania zakupu (czy wcześniej) wskazał Pan, że zakupu dokonuje w imieniu spółki z o.o. W tej sytuacji nie jest dopuszczalne wystawienie przez sprzedawcę faktury na inny podmiot, np. spółkę z o.o. Gdyby sklep zdecydował się na wystawienie takiej faktury, potwierdzałaby ona fakty niezgodne z rzeczywistością. W konsekwencji stanowisko sklepu jest jak najbardziej prawidłowe. Niedopuszczalne jest w omawianej sytuacji wystawienie faktury na spółkę z o.o, skoro zakup został dokonany przez osobę fizyczną.

• art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK