| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Co zmieniło się w akcyzie od 1 września 2010 r.

Co zmieniło się w akcyzie od 1 września 2010 r.

Obszerne zmiany w podatku akcyzowym obowiązują od 1 września 2010 r. O skutki wprowadzonych rozwiązań, zwłaszcza dla podmiotów, które magazynują wyroby akcyzowe w cudzych składach podatkowych zapytaliśmy Michała Krzewińskiego, menedżera w dziale prawno - podatkowym poznańskiego biura PricewaterhouseCoopers.

Podmioty, które uzyskały takie zezwolenie przed 1 września 2010 r. muszą złożyć zabezpieczenie lub uzyskać zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia do dnia 30 listopada 2010 r.

Czy wszystkie tego typu podmioty mają szanse uzyskać zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia?

Ustawodawca wprowadził szereg warunków, które należy spełnić, aby takie zwolnienie uzyskać. Pierwszym jest konieczność posiadania siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju. A zatem, podmioty, które w Polsce prowadzą działalność dystrybucyjną, a nie mają w naszym kraju swojej siedziby lub miejsca zamieszkania, takiego zwolnienia nie uzyskają.

Polecamy: serwis Koszty

Kolejnym istotnym warunkiem jest to, aby sytuacja finansowa i posiadany majątek podmiotu ubiegającego się o uzyskanie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia zapewniały wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych.

Ten warunek dla wielu podmiotów może okazać się bardzo trudny do spełnienia. Należy bowiem pamiętać, że podmioty, które zajmują się wyłącznie dystrybucją wyrobów akcyzowych zazwyczaj nie mają majątku o dużej wartości i często kwoty akcyzy, jakie płacą, wielokrotnie przewyższają wartość tego majątku. Podmioty te najczęściej stosują praktykę sprzedaży wyrobów akcyzowych z terminem płatności krótszym niż termin na dokonanie wstępnej wpłaty akcyzy za okresy dzienne.

Na przykład sprzedają swoje wyroby z terminem płatności 14 dni, a wpłatę dzienną od danych wyrobów zobowiązani są dokonać w terminie 25 dni po dniu, w którym wyroby te zostały wyprowadzone ze składu akcyzowego. A zatem należna akcyza finansowana jest bieżącymi wpływami ze sprzedaży. W konsekwencji, organy podatkowe mogą uznać, że tego typu podmioty nie spełniają powyższego wymogu.

Zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia nie uzyskają także podmioty posiadające zaległości z tytułu cła, podatków stanowiących dochód budżetu państwa lub składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podsumowując, może się okazać, że tylko niektóre podmioty będą mogły skorzystać ze zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia.

A czy są jakieś dobre informacje dla podmiotów wyprowadzających wyroby akcyzowe z cudzego składu podatkowego?

Dla tych podmiotów dobrą wiadomością jest dodanie w ustawie o podatku akcyzowym art. 83a. Do chwili wprowadzenia tego przepisu, podmioty wyprowadzające wyroby akcyzowe z cudzych składów podatkowych nie miały możliwości odzyskania akcyzy w przypadku, kiedy ich odbiorcy zwracają te wyroby w ramach reklamacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK