REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Jacek Adamczak
Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości
Faktura VAT 2014 ; ustawa o VAT 2014; wystawianie faktur VAT od 1 stycznia 2014 r.
Faktura VAT 2014 ; ustawa o VAT 2014; wystawianie faktur VAT od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy VAT mają do czynienia od nowego roku z zasadniczymi zmianami zasad wystawiania faktur VAT. Od 2014 r. przepisy dotyczące fakturowania znajdziemy w ustawie o VAT.

Od początku 2014 roku przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zasady wystawiania faktur regulują od stycznia 2014 r. nowo dodane art. 106a-106q ustawy o VAT.

Autopromocja

Zmiany te wynikają z  art. 1 pkt 39 lit. b), pkt 49 oraz pkt 55 lit. h) ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 35).

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Nowe terminy wystawiania faktur od 1 stycznia 2014 r.

W związku ze zmianami wprowadzonymi wspomnianą wyżej ustawą, od początku przyszłego roku zmieni się podstawowa zasada dotycząca terminu wystawienia faktury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nowym art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, faktura będzie musiała zostać wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Polecamy: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF

Jak widać zmieni to całkowicie obecną zasadę co do terminu wystawiania faktur, wynikającą z art. 19 ustawy o VAT w brzmieniu aktualnie obowiązującym, która reguluje obowiązek wystawienie faktury w terminie do 7 dni od daty wykonania usługi lub dostawy towaru.

Nowe zasady dotyczące terminu odnoszą się również do wystawiania faktur zaliczkowych dokumentujących otrzymanie zapłaty częściowej. W tym przypadku obowiązywał będzie nowy termin wystawiania faktur zaliczkowych, czyli 15 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

Polecamy poradnik: FAKTURY 2014

Ustawa przewiduje jednak kilka wyjątków od podstawowego terminu wystawiania faktur.

Zgodnie z art. 106i ust. 3, 4 i 5 wspomnianej ustawy o VAT fakturę wystawia się nie później niż:

- 30 dnia od dnia wykonania usług – w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych;

- 60 dnia od dnia wydania towarów – w przypadku, dostawy książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1);

- 90 dnia od dnia wykonania czynności – polegających na drukowaniu książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

- 120 dnia od pierwszego wydania towarów – w przypadku dostawy książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw.

- 7 dnia od określonego w umowie dnia zwrotu opakowania – w przypadku nie zwrócenia przez nabywcę opakowania zwrotnego objętego kaucją.

- 60 dnia wydania opakowania, jeżeli w umowie nie określono terminu zwrotu opakowania – w przypadku j.w.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., nie uwzględnia przepisów mówiących o możliwości wystawiania faktur zbiorczych. Prawdopodobnie przyczyną jest  znaczne wydłużenie terminu wystawienia faktury. Od nowego roku. wystawiona faktura będzie mogła dokumentować sprzedaż dokonaną w ciągu miesiąca na rzecz jednego kontrahenta, więc co do zasady będzie również spełniała rolę obecnie obowiązującej faktury zbiorczej.

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym 2013 – wymóg jednoznacznej identyfikacji

Faktura korygująca i nota korygująca w 2013 roku

Zakładając, że podatnik, u którego obowiązek podatkowy będzie powstawać na zasadzie ogólnej określonej w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, wykonał usługi w dniach 2, 4, 9, 12, 23 lutego 2014 r., to właśnie w tych dniach powstanie obowiązek podatkowych z tytułu ich wykonania. Faktury dokumentujące wykonanie wymienionych usług podatnik będzie zobowiązany wystawić najpóźniej 15 marca 2014 r.

Będzie mógł zafakturować każde wykonanie usługi osobno w innym dniu (ale nie później niż 15 marca 2014 r.) lub też zafakturować wszystkie wymienione usługi łącznie nie później niż 15 marca 2014 r.

Wcześniejsze wystawianie faktur

Przepis art. 106i ust. 7 ustawy o VAT określa termin, w którym najwcześniej może być wystawiona faktura, definiując go jako nie wcześniejszy niż 30 dni przed:

- dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

- otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty.

Wyjątki od tej zasady określono w ust. 8 cytowanego artykułu, dopuszczając wystawienie faktury przed 30 dniem (jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy) w przypadku:

- usługi, w związku ze świadczeniem, której ustalane są następujące po sobie okresy płatności lub rozliczeń, w tym usługi ciągłe z płatnościami rzadszymi niż rok,

- dostawy towarów, dla których ustalane są następujące po sobie okresy płatności lub rozliczeń,

- dostaw i usług, dla których nie należy dokumentować fakturą otrzymanych zaliczek (patrz niżej w rozdziale: Faktury zaliczkowe od 1 stycznia 2014 roku), oprócz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla których fakturę można wystawić również wyłącznie nie wcześniej niż 30 dni przed jej wykonaniem.

Na szczególną uwagę zasługuje wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego, w sytuacji gdy kwoty wskazane na tej fakturze będą określone w walucie obcej. W takiej sytuacji sprzedawca dokona przeliczenia kwot z faktury na polskie złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Wcześniejsze wystawienie faktury.14.1), pozwoli na przyjęcie jednego kursu waluty obcej dla usług zafakturowanych przed ich wykonaniem. Jednak u nabywcy faktura ta nie będzie stanowiła podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na niej widniejący, w terminie otrzymania faktury, a dopiero z momentem powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

Faktury zaliczkowe od 1 stycznia 2014 roku

W  świetle nowego art. 106i ust. 2 ustawy o VAT, od początku roku 2014, w przypadku otrzymania zaliczki lub całości należności podatnik będzie zobowiązany wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Do dnia 31 grudnia 2013 r. podatnik wciąż ma obowiązek wystawiać faktury zaliczkowe najpóźniej w terminie do 7 dni od dnia otrzymania tejże zaliczki. Faktury zaliczkowe nie mogą być jednakże wystawiane wcześniej niż na 30. dni przed otrzymaniem zaliczki czy całości zapłaty przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Warto zapamiętać, że w poniższych przypadkach nie ma konieczności wystawiania faktur zaliczkowych:

1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

2. dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

3. usługi telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

4. usługi najmu, dzierżawy, leasingu lub usługi o podobnym charakterze,

5. usługi ochrony osób oraz usługi ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

6. usługi stałej obsługi prawnej i biurowej,

7. tzw. usług związanych z nieczystościami, wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy, tj.:

- Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych,

- Usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych,

- Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków,

- Usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nadających się do recyklingu,

- Usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nienadających się do recyklingu,

- Usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów innych niż niebezpieczne,

- Usługi związane ze zbieraniem odpadów niebezpiecznych,

- Usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów niebezpiecznych nadających się do recyklingu,

- Usługi związane z obróbką odpadów innych niż niebezpieczne w celu ich ostatecznego usunięcia,

- Usługi związane z usuwaniem odpadów innych niż niebezpieczne,

- Usługi związane z przetwarzaniem pozostałych odpadów niebezpiecznych,

- Usługi związane z unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych i pozostałych odpadów niebezpiecznych, z wyłączeniem usług zagospodarowania odpadów promieniotwórczych (ponownego przetwarzania paliw i odpadów) (PKWiU ex 38.22.21.0),

- Usługi związane z odkażaniem i czyszczeniem,

- Pozostałe usługi związane z rekultywacją oraz specjalistyczne usługi w zakresie kontroli zanieczyszczeń,

- Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu,

- Pozostałe usługi sanitarne.


Nowe zasady wystawiania faktur na żądanie

Od 1stycznia 2014 r. wprowadzone zostaną również odrębne terminy wystawiania faktur na żądanie.

Regulacje te dotyczą przypadków sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług – w tym przypadku bez znaczenia jest, jaki jest status nabywcy towaru lub usługi.

W myśl nowych przepisów:

- jeżeli nabywca zażąda wystawienia faktury najpóźniej z upływem miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano zaliczkę, generującą powstanie obowiązku podatkowego – wówczas fakturę należało będzie wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczono towar/wykonano usługę/otrzymano zaliczkę,

- jeśli żądanie wystawienia faktury nastąpi po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano zaliczkę – podatnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury w terminie 15 dni od dnia zgłoszenia żądania;

Jak widać powyższe terminy wystawiania faktur na żądanie wynikają bezpośrednio ze zmiany terminu obowiązku podatkowego i związanego z nim terminu wystawiania faktur.

Sprzedawca nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury, jeśli żądanie jej wystawienia zostanie zgłoszone po upływie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano zaliczkę.

Jeżeli wyrazi jednak wolę wystawienia faktury otrzymując żądanie jej wystawienia po tym terminie,(będzie to czynność dobrowolna a nie obligatoryjna), wówczas winien wystawić ją w terminie 15 dni od dnia zgłoszenia żądania.

Podstawa prawna:

- Ustawa z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 35).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA