| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Nowe terminy wystawiania faktur od 2013 roku

Nowe terminy wystawiania faktur od 2013 roku

1 stycznia 2013 r. zmianie uległy przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie wyglądu faktury. Warto jednak zauważyć, że ustawodawca przewidział trzy nowe regulacje odnoszące się do terminów wystawiania faktur.

Zmiany te są o tyle szczególne, że zasadnicza „rewolucja” w zakresie terminów wystawiania faktur będzie miała miejsce dopiero w roku 2014 r. (1 stycznia 2014 r. wejdą w życie przepisy zmieniające zasady powstawania obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT, a także skorelowane z nimi przepisy wprowadzające nowe terminy, w jakich podatnicy powinni udokumentować transakcję za pomocą faktury).

Poniżej omówione zostały przypadku, w których termin wystawienia faktury uległ modyfikacji z dniem 1 stycznia 2013 r.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Począwszy od 1 stycznia 2013 r. przepisy przewidują nowy termin wystawienia faktury w przypadku  wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Faktura dokumentująca WDT może być obecnie  wystawiana do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.

Podatnicy mają zatem więcej czasu na wystawienie faktury, gdyż do końca 2012 r.. termin wystawienia faktury dla WDT określany był na podstawie zasad ogólnych tj. fakturę należało wystawić najpóźniej siódmego dnia po dokonaniu dostawy.

Spółka A 12.04.2013 r. wysłała drewno lipowe do kontrahenta z Niemiec. Fakturę z tytułu tej transakcji spółka powinna wystawić najpóźniej 15.05.2013 r.

Świadczenie usług poza terytorium kraju, czyli tzw. „eksport usług”

Do końca 2012 r. w przypadku świadczenia usług poza terytorium kraju, czyli tzw. „eksportu usług”, dla którego miejsce świadczenia, a zarazem opodatkowania ustalane było na podstawie art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (czyli miejscem świadczenia i opodatkowania usługi był kraj siedziby usługobiorcy) fakturę wystawiało się:

- nie później niż w dacie wykonania usługi,

- nie wcześniej niż 30 dni przed tą datą.

Regulacje obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. całkowicie zmieniły zasady wystawiania faktur w omawianym zakresie.

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Przede wszystkim, co do zasady, nie jest już możliwe wystawienie faktury przed wykonaniem usługi (wyjąwszy faktury zaliczkowe, potwierdzające otrzymanie zaliczki). Podatnik może wystawić w analizowanym przypadku fakturę najwcześniej w dacie wykonania usługi.

Co do samego terminu wystawienia faktury należy rozróżnić dwie sytuacje.

Pierwszą, w której usługa opodatkowana w kraju siedziby usługobiorcy świadczona jest na rzecz podmiotu, który ma siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich UE. Wówczas podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury potwierdzającej wykonanie usługi do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługę wykonano.

Spółka C z siedziba w Polsce, zajmująca się tłumaczeniami na język niemiecki, dostała zlecenie od kontrahenta z Niemiec na przetłumaczenie na j. niemiecki aktu notarialnego. Spółka C wykonała usługę 12.02.2013 r. Faktura powinna zostać wystawiona najpóźniej 15.03. 2013 r.

Faktury VAT – zmiany i nowości od 2013 roku

Drugą sytuacją jest przypadek, gdy polski przedsiębiorca świadczy usługę na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza terytorium UE. W takiej sytuacji faktura powinna być wystawiona na zasadach ogólnych, a więc najpóźniej w 7 dniu po wykonaniu usługi.

Spółka D z siedziba w Polsce wykonała usługę doradczą na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium Ukrainy. Usługa została wykonana 16.08.2013 r. Spółka D powinna wystawić fakturę najpóźniej 23.08.2013 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Bohuszewicz

adwokat, od 2015 roku radca prawny. Radca prawny i Koordynator Obsługi Prawnej w jednym z łódzkich szpitali. W ramach prowadzonej kancelarii obsługuje też inne podmioty lecznicze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »