| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Numer rejestracyjny pojazdu na fakturze a odliczanie VAT

Numer rejestracyjny pojazdu na fakturze a odliczanie VAT

Pytanie dotyczy firmy przewozowej, która posiada samochody osobowe i autobusy. Samochody osobowe są wykorzystywane również do celów prywatnych. Jak od 1 kwietnia 2014 r. powinny być oznaczane faktury dokumentujące zakupy usług myjni, części itp.? Czy na fakturach tych powinny się znajdować numery rejestracyjne pojazdów?

Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. przepisy nie określają szczególnych zasad dokumentowania zakupów dotyczących pojazdów samochodowych. Z przepisów nie wynika zatem obowiązek umieszczania numerów rejestracyjnych pojazdów na fakturach dokumentujących usługi naprawy, konserwacji oraz zakup towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Podatnicy mogą jednak w celach dowodowych zwracać się do sprzedawców o umieszczanie na fakturach numeru rejestracyjnego pojazdu, którego dotyczą (brak obowiązku umieszczenia numeru rejestracyjnego na fakturach nie oznacza bowiem zakazu takiego postępowania).

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające ograniczenia w odliczaniu podatku od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Przepisy te między innymi ograniczają do 50% kwotę podatku naliczonego w przypadku wydatków dotyczących usług naprawy lub konserwacji pojazdów samochodowych oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (z wyjątkiem przypadków gdy wydatki te dotyczą pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń, np. autobusów) – art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

Wprowadzeniu nowych przepisów nie towarzyszyło określenie zasad dokumentowania zakupów dotyczących pojazdów samochodowych, w przypadku których kwota podatku naliczonego jest ograniczona do 50%. A zatem nie jest konieczne oznaczanie w szczególny sposób faktur dokumentujących takie zakupy.

W szczególności od 1 kwietnia 2014 r. przepisy nie przewidują obowiązku umieszczania numeru rejestracyjnego ani na fakturach dokumentujących usługi naprawy lub konserwacji pojazdów samochodowych, ani na fakturach dokumentujących inne towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Jest to sytuacja podobna jak w przypadku faktur dokumentujących dostawy paliwa wlewanego do baku pojazdów samochodowych (od 1 stycznia 2013 r. nie ma obowiązku wskazywania na takich fakturach numeru rejestracyjnego pojazdu, do którego jest tankowane paliwo).

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF

Wyłącznie od podatników zależy, w jaki sposób będą dokumentować ponoszenie wydatków dotyczących usług naprawy lub konserwacji pojazdów samochodowych oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. W grę wchodzi między innymi odpowiednie opisywanie faktur dokumentujących takie wydatki czy zwracanie się do sprzedawców o umieszczanie na nich numeru rejestracyjnego pojazdu, którego dotyczą (brak obowiązku umieszczenia numeru rejestracyjnego na fakturach nie oznacza bowiem zakazu takiego postępowania).

Szczegółowe dokumentowanie wskazanych wydatków (tj. w sposób pozwalający na ustalenie, jakiego pojazdu samochodowego dotyczył wydatek) jest szczególnie istotne w przypadkach takich jak omawiany, mianowicie – użytkowania przez podatników zarówno pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń, jak i pojazdów samochodowych, które do pełnych odliczeń nie uprawniają. W przypadku takich podatników istnieje bowiem zwiększone ryzyko powzięcia przez organy podatkowe wątpliwości, czy wydatki zadeklarowane jako dotyczące pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń nie dotyczą w rzeczywistości pojazdów samochodowych, które do dokonywania pełnych odliczeń nie uprawniają.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »