| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r. - decyduje data tankowania

Odliczenie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r. - decyduje data tankowania

Od środy od faktur za paliwo do samochodów wykorzystywanych do celów „mieszanych” przedsiębiorcy będą mogli odliczać 50 proc. VAT-u. Nie będzie to jednak dotyczyło każdej lipcowej faktury ze stacji benzynowej. O możliwości odliczenia połowy podatku przesądza data tankowania, a nie data wystawienia faktury.

Od 1 lipca 2015 r. z tytułu nabycia paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego zarówno w działalności jak i do celów osobistych, będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku od towaru i usług – tymczasowy zakaz odliczania tego podatku wygasa. Przedsiębiorcy, którzy używają swoich aut i w biznesie i prywatnie, będą mogli wreszcie odliczyć połowę VAT-u od zakupu paliwa, na takich samych zasadach jak obecnie odliczają podatek od wszystkich innych wydatków związanych z takim samochodem.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Jak zwykle przy zmieniających się przepisach, pojawiają się pytania o prawidłowe rozliczenie na gruncie VAT-u faktur ze stacji benzynowych otrzymanych lub wystawionych na przełomie czerwca i lipca. Czy można odliczyć połowę VAT-u z faktury wystawionej po 1 lipca, ale dokumentującej zakup jeszcze z czerwca?

Data wystawienia faktury nie ma znaczenia

Możliwość odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym (zakup towaru czy usługi) w przypadku:

  • merytorycznej zmiany przepisów oraz
  • zmiany przeznaczenia wykorzystywania pojazdu

należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Jeśli przedsiębiorca kupi zatem paliwo przed 30 czerwca 2015 r. lub w tym dniu, to niezależnie od tego, że faktura będzie wystawiona już w lipcu br., nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. VAT-u. W powyższym przypadku obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu sprzedaży paliwa powstanie bowiem przed 1 lipca, zatem prawo do odliczenia należy również oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed 1 lipca. A prawo do odliczania połowy VAT-u od zakupu paliwa do napędu samochodów wykorzystywanych w celach „mieszanych” wchodzi w życie właśnie od 1 lipca.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »