| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy dłużnik w stanie upadłości musi korygować odliczony VAT

Czy dłużnik w stanie upadłości musi korygować odliczony VAT

Czy dłużnik, który jest w stanie upadłości, musi korygować odliczony VAT, gdy minęło 150 dni od upływu terminu płatności?

Nie, w takim przypadku dłużnik nie jest obowiązany do korekty odliczonego VAT, gdy wierzytelność można uznać za nieściągalną. Wynika to z faktu, że wierzyciel nie może korzystać z ulgi na złe długi, gdy na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje korekty, dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji (patrz wyrok WSA we Wrocławiu z 28 lu­tego 2014 r., sygn. akt ISA/Wr 2070/13).          

Organy podatkowe zajmują odmienne stanowisko na ten temat (patrz pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 kwietnia 2014 r., sygn. ILPP2/443-41/14-4/SJ).

PODSTAWA PRAWA:

art. 89a i 89b, art. 99 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK