| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Błędy w informacji VAT-UE - na co zwracać uwagę?

Błędy w informacji VAT-UE - na co zwracać uwagę?

Wypełnianie informacji podsumowującej o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych może sprawić szereg problemów.Obliczanie poszczególnych transakcji oraz składanie druku wymaga zatem uwagi oraz skrupulatnych kalkulacji. Istnieje szereg zasad prawidłowego wypełniania VAT-UE. Każdy podatnik będzie miał jednak odrębne problemy wynikające ze specyfiki jego transakcji.

Właściwa wersja druku VAT-UE

Istotna kwestią, pozostaje posługiwanie się prawidłową wersją deklaracji VAT-UE. Aktualna wersja deklaracji VAT-UE(3) obowiązuje od od rozliczenia za lipiec 2013 r. - w przypadku informacji składanej za okresy miesięczne, a w przypadku informacji składanej za okresy kwartalne obowiązuje od rozliczenia za III kwartał 2013 r.

Deklaracja ta dostępna jest m.in. w programie www.fillup.pl. Podatnik VAT może korzystać tu zarówno z najnowszej wersji deklaracji, jak i informacji podatkowych, nie tylko wyszukując je samodzielnie w programie, ale również korzystając z kreatora deklaracji VAT.

Posłużenie się nieaktualną wersją informacji może narazić podatnika na zarzut polegający na niezłożeniu w ogóle niezbędnych danych (wyłącznie informacja w wersji obowiązującej, pozostaje drukiem akceptowanym przez organy podatkowe chyba, że przepisy w tym względzie pozwalają na okres przejściowy stosowania starych druków VAT-UE) . 

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Sumowanie deklarowanych kwot – limity miesięczne i kwartalne

Podstawowym problemem okazuje się sumowanie poszczególnych kwot transakcji, które wprowadzić należy do informacji VAT-UE. Jest to szczególnie istotne u podatników, którzy deklaracje VAT-UE składają za okresy kwartalne. Jeżeli wartość transakcji przekroczy bowiem limity wskazane w ustawie – podatnik zobowiązany jest składać informacje miesięcznie, a nie kwartalnie. Składający informacje podsumowujące za okresy kwartalne, u których:

1) całkowita wartość wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów a także dostaw realizowanych w transakcjach trójstronnych przez drugiego podatnika w łańcuchu dostaw -  bez podatku od wartości dodanej - przekroczyła w danym kwartale kwotę 250 000 zł lub

2) całkowita wartość wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, bez podatku - przekroczyła w danym kwartale kwotę 50 000 zł,

- są obowiązani do składania informacji podsumowujących za okresy miesięczne.

W obu przypadkach limity należy obliczać osobno, sumując osobno kwoty z pkt 1 i osobno z pkt 2, niemniej przekroczenie jednego z nich – powoduje, że informacje podsumowujące  miesięczne należy składać w stosunku do wszystkich wskazanych w nich transakcji.

Dla ustalenia limitów podatnik powinien dokładnie sprawdzać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu poszczególnych transakcji. Przesunięcie ich lub wykazanie w sposób niewłaściwy spowoduje błąd w złożonej informacjach. Ta sama zasada dotyczy prawidłowego stosowania przeliczeń transakcji wyrażonych w walutach obcych, a także właściwe ustalanie podstawy opodatkowania tych czynności.

Transakcji nie należy w sposób szczególny zaokrąglać. 

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Kontrahent z numerem NIP-UE

W deklaracji osobno  należy wskazywać transakcje na rzecz każdego pojedynczego nabywcy towarów lub usług. Jeżeli na rzecz tego samego nabywcy świadczone są transakcje WDT, WNT oraz usługi – należy je wpisać na informacji osobno – sumując je w tych trzech grupach transakcji.

Nie wykazuje się w VAT-UE transakcji dokonywanych na rzecz konsumentów lub tzw. transakcji sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju lub na terytorium kraju.  

Usługi na VAT-UE

Należy pamiętać, że w zakresie świadczenia usług – podatnik wprowadza wyłącznie część z tych o charakterze wewnątrzwspólnotowym. Zalicza się do nich wyłącznie usługi świadczone, a nie nabywane przez podatnika składającego informację VAT-UE. Dodatkowo są to wyłącznie transakcje:

  • usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o podatku VAT (transakcje między przedsiębiorcami, dla których miejsce opodatkowania ustala się na zasadach ogólnych w siedzibie nabywcy usługi z innego kraju UE), na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
  • dla których miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski (stosować należy zasadę wskazaną w art. 28b ustawy o VAT)
  • inne niż: zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0%,
  • dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca .

Obowiązanym do zapłaty jest usługobiorca, jeżeli podatnik składający VAT-UE będący usługodawcą nie posiada na terytorium tego państwa członkowskiego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub siedziby działalności gospodarczej, posiada natomiast na tym terytorium stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy, jeżeli usługodawca posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na tym terytorium, nie uczestniczy w tych transakcjach.

Należy zatem szczegółowo ustalić, które z czynności dokonywanych zaliczają się i które należy deklarować w VAT-UE.

Porównanie VAT-7 (VAT-7K, VAT-7D) z VAT-UE

Należy pamiętać, aby kwoty wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw wykazane na informacji VAT-UE były równe sumie tych samych transakcji wykazywanych na standardowych deklaracjach VAT: czyli w trzech kolejnych deklaracjach VAT-7 lub w deklaracji kwartalnej. Ewentualne różnice w kwotach występujące między tymi deklaracjami wynikać mogą z zaokrągleń i nie mogą przekraczać łącznie kilkunastu złotych.

Inaczej będzie natomiast w przypadku usług wykazywanych na VAT-UE oraz deklaracjach VAT-7, VAT-7K czy VAT-7D. Kwoty wskazywane mogą się wówczas różnić ze względu m.in. na ustalenie miejsca opodatkowania usług oraz naliczenie w odrębny sposób podatku VAT wykazywanych w tych deklaracjach. Zasadą jednak będzie, że na VAT-UE sumy obrotu pochodzącego ze świadczenia usług nie będą wyższe niż kwoty z tych transakcji wskazane w deklaracjach VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D.

Wszystkie wskazane powyżej deklaracje: VAT-UE, VAT-7, VAT-7K, VAT-7D w najnowszych wersjach znaleźć można w programie www.fillup.pl  i wypełnić w przypisanym do tych deklaracji kreatorze druków VAT.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK