| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Split payment wyłącza solidarną odpowiedzialność w VAT

Split payment wyłącza solidarną odpowiedzialność w VAT

Ustawodawcy zadbali, aby wprowadzenie split payment przyniosło przedsiębiorcom pewne korzyści. Jedną z najistotniejszych jest fakt, że zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności powoduje wyłączenie tak zwanej solidarnej odpowiedzialności.

Dotychczas – jeśli mieliśmy nieszczęście trafić na takiego kontrahenta – zgodnie z tą zasadą odpowiadalibyśmy solidarnie za dokonane przez niego uchybienia, np. zaległości podatkowe. W praktyce oznacza to, że jeśli dostawca usługi albo sprzedawca nie zapłacą VAT w wymaganym terminie – a w międzyczasie firma np. zakończy swoją działalność – to właśnie my, choć działaliśmy w dobrej wierze, możemy być pociągnięci do odpowiedzialności finansowej i ponownie zostać zmuszeni do zapłacenia podatku.

Tymczasem, jeśli zdecydujemy się na płatność w modelu split payment, organy kontrolne uznają, że dochowaliśmy wszelkiej możliwej staranności i z tej racji nie dotkną nas żadne sankcje. To jedna z zachęt do tego, aby split payment – choć jest rozwiązaniem opcjonalnym – było stosowane. Warto pamiętać, że dzięki zastosowaniu systemów IT do zarządzania firmą, obsłużenie mechanizmu podzielonej płatności nie będzie stanowiło dla naszej firmy żadnego wyzwania.

Wioletta Golda

Kierownik zespołu projektantów systemów Comarch ERP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK