| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych budzi żywe zainteresowanie podatników, gdyż zebranie właściwego zestawu „papierków” umożliwia stosowanie do danej dostawy stawki 0%, a nie stawki krajowej.


Dokumentowanie to, wbrew pozorom, jest czasami skomplikowane, gdyż życie, a w szczególności praktyka handlowa, w przeciwieństwie do przepisów, przewiduje bardzo wiele różnych sposobów dokumentowania niektórych czynności.

Wątpliwości pojawiają się w związku z tym, że przepisy podatkowe co prawda pozwalają na stosowanie otwartego katalogu dokumentów potwierdzających dokonanie niektórych czynności (np. potwierdzenia dostarczenia towaru do odbiorcy), a jednocześnie aparat skarbowy nie zawsze chce uznać, że jakaś forma potwierdzenia może być w tym katalogu, co wywołuje dotkliwe kłopoty.

Jeden z podatników, obawiając się reakcji swojego organu podatkowego na przyjęcie za prawidłowe dokumentowania dostawy towarów kserokopią dokumentu CMR (gdyż przewoźnik ma problemy z przekazywaniem mu oryginałów tych CMR), zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie stosownej interpretacji w tym zakresie.

Zobacz także: Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowychdla potrzeb VAT

Polecamy: serwis VAT

Jak wynika z wydanej w imieniu tego Ministra przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej nr ILPP4/443-1/11-2/JKa z dnia 9 lutego 2011 r., jeżeli przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy, podmiot ten będzie w posiadaniu kserokopii dokumentu CMR potwierdzającej, że konkretne towary zostały dostarczone do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego, to jest uprawniony do stosowania stawki podatku w wysokości 0% (o ile spełni również i inne, poza potwierdzeniem dostarczenia towaru, warunki).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK