| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Jestem przedsiębiorcą VAT-owcem. Jestem zmuszony w najbliższym czasie zawiesić działalność gospodarczą. Udało mi się zdobyć wiele informacji na temat zawieszenia działalności w zakresie PIT i innych obowiązków administracyjnych, jednak nie posiadam wiedzy jak postępować jeśli chodzi o obowiązki podatnika VAT. Bardzo proszę o poradę w tym zakresie.

Zasadą w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej jest, że przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów. Zawieszony przedsiębiorca może natomiast. wykonywać wszelkie niezbędne czynności w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. 

Ponadto wszystkie składniki majątku, które nie są używane w trakcie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie mogą być amortyzowane począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono działalność.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Przedsiębiorca może pod pewnymi warunkami skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli wydatki na nabycie towarów i usług na podstawie ustaw o PIT lub CIT można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. A więc jeżeli można dokonywać pewnego rodzaju kosztów w okresie zawieszenia, można także uznać, że w tym zakresie można skorzystać również z prawa do odliczenia podatku zapłaconego.

Trzeba pamiętać również, że ustawa o VAT reguluje w sposób szczególny prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego. Z zasady takie prawo powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub w miesiącu następnym. Jeżeli zawieszony przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z prawa do odliczenia VAT naliczonego, będzie musiał zrezygnować ze zwolnienia od składania deklaracji VAT i złożyć deklarację za ten okres.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK