| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak powinny rozliczać VAT firmy zajmujące się usługami ochrony osób i dozoru mienia

Jak powinny rozliczać VAT firmy zajmujące się usługami ochrony osób i dozoru mienia

Ustalenie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT ma duże znaczenia dla prawidłowego rozliczenia z fiskusem. Sprzedaż towaru lub usługi powinna być bowiem ujęta w deklaracji podatkowej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy. Ustawa zaś zawiera dość skomplikowany system ustalania momentu jego powstania.

Przedsiębiorcy niestety często zapominają, że w przypadku dokonywania niektórych rodzajów sprzedaży towarów lub usług obowiązek podatkowy winien być ustalony na zasadach szczególnych. Powyższe dotyczy również świadczenia usług dozoru mienia i ochrony osób.

Przed wyjaśnieniem reguł powstawania obowiązku podatkowego w VAT w przypadku usług ochrony osób i dozoru mienia warto pokrótce omówić ogólne zasady powstawania obowiązku podatkowego.

Zasadą jest, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku, gdy dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Większość transakcji sprzedaży przedsiębiorca powinien potwierdzić za pomocą faktury VAT. W związku z tym najczęściej to właśnie data wystawienia faktury potwierdzającej wydanie towaru lub wykonanie usługi decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego. 

Polecamy: serwis PIT

Trzeba oczywiście pamiętać o ograniczeniu czasowym 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi albowiem data wystawienia faktury stanowić będzie moment powstania obowiązku podatkowego w VAT tylko wtedy, gdy faktura zostanie wystawiona w terminie 7 dni licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Przykładowo, gdy przedsiębiorca wystawi fakturę 15 dnia po dniu wykonania usługi, to wówczas obowiązek podatkowy nie powstanie w momencie wystawienia faktury, lecz w 7. dniu, licząc od dnia jej wykonania.

Po wyjaśnieniu ogólnych zasad ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT czas przejść do tytułowych usług dozoru mienia oraz ochrony osób. Świadcząc usługi ochrony osób lub dozoru mienia nie prawidłowym bowiem jest rozpoznawanie obowiązku podatkowego na opisanych wyżej zasadach ogólnych. Obowiązek ten należy rozpoznać w oparciu o odrębne regulacje.

Polecamy: serwis Koszty

Jak stanowi art. 19 ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Zatem obowiązek ten powstaje podobnie jak przy usługach najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

W konsekwencji podmioty świadczące tego typu usługi zobowiązane są do wykazywania momentu powstania obowiązku podatkowego z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK