REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Ewelina Dumania
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.
Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach („Ustawa zmieniająca”). Jej najważniejsze założenia omawia Ewelina Dumania, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw Nr 64, poz. 332 z 28 marca 2011 r.

Autopromocja

Mając na uwadze to, iż wprowadza ona szereg zmian, które mogą być istotne dla wielu podmiotów gospodarczych, należy zwrócić uwagę na wyjątkowo krótki okres vacatio legis (tj. okres pomiędzy publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie) zastosowany w odniesieniu do tego aktu prawnego.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. dotyczącej ogłaszania aktów prawnych, co do zasady akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia.

Skrócenie powyższego okresu może zostać dokonane tylko w uzasadnionych przypadkach.

Ustawodawca nie wskazał jednak na okoliczności, które uzasadniały zastosowanie skróconego vacatio legis w analizowanym przypadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przyjrzeć się najważniejszym zmianom wprowadzanym przez Ustawę zmieniającą.

Nieodpłatne przekazania

Regulacja ta przewiduje m.in. dostosowanie krajowych przepisów w zakresie podatku VAT dotyczących nieodpłatnego przekazania towarów do przepisów prawa wspólnotowego.

Tym samym, od 1 kwietnia 2011 r. wszelkie dokonywane przez podatnika przekazania towarów należących do jego przedsiębiorstwa bez wynagrodzenia (niezależnie czy są one dokonywane na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem), są traktowane jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT.

Jak dotychczas, warunkiem opodatkowania takich przekazań jest to, iż podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Świadczenie usług

Zmieniona też została definicja odpłatnego świadczenia usług zawarta w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z uzasadnieniem do Ustawy zmieniającej, proponowana zmiana miała na celu ściślejsze dostosowanie definicji odpłatnego świadczenia usług do uregulowań tego zagadnienia zawartych w dyrektywie unijnej.

Niemniej jednak, w praktyce zmiana spowodowała poszerzenie katalogu sytuacji, w których podatnik jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT należnego w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług na sytuacje, w których podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

VAT 2011 - przewodnik po nowelizacji z 18 marca

Import usług z rajów podatkowych

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. uchylony został przepis, który zakazywał odliczania podatku naliczonego w przypadku importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju zaliczanym do tzw. „rajów podatkowych”.

Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, uchylenie tej regulacji uwzględnia wyrok TSUE z dnia 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o., w którym Trybunał uznał, że ww. ograniczenie wykracza poza ramy dozwolone przez dyrektywę unijną.

Obrót złomem

W celu eliminacji możliwości nadużyć podatkowych w obrocie złomem oraz prawami do emisji gazów cieplarnianych wprowadzono zmianę polegającą na przesunięciu, w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu powyższych transakcji, ze sprzedawcy na nabywcę.

Dodatkowo, ustawodawca zlikwidował szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do dostawy złomu.

Obowiązkowy reverse charge

Kolejną istotna zmiana polega na wprowadzeniu jednolitej reguły, zgodnie z którą, jeżeli świadczącym usługi lub dokonującym dostawy towarów na terytorium Polski jest podmiot nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski (bądź posiadający takie miejsce, które jednak nie jest zaangażowane w daną transakcję), podatnikiem z tytułu tych czynności jest zasadniczo usługobiorca lub nabywca towarów.

Do 1 kwietnia 2011 r. w takich przypadkach podatnikiem był usługobiorca lub nabywca towarów, jednakże za wyjątkiem sytuacji, gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów rozliczył należny podatek VAT (z licznymi odstępstwami).

Ponadto, w ustawie zmieniającej przewidziano wyjątek, zgodnie z którym zasady samonaliczenia podatku przez nabywcę nie stosuje się do świadczenia przez podmiot zarejestrowany dla celów VAT w Polsce usług związanych z nieruchomościami (o których mowa w art. 28e ustawy o VAT). W takim przypadku należny podatek jest rozliczany przez usługodawcę.

Powyższa zmiana może mieć wpływ na odliczenie podatku VAT naliczonego poniesionego w Polsce przez podmioty niemające żadnej ze wspomnianych form prezencji na terytorium kraju.

Ponadto, z uwagi na wprowadzony do art. 88 ust. 3a punkt 7 ustawy o VAT, nabywca towarów i usług, w odniesieniu do których jest zobowiązany do naliczenia należnego podatku VAT, nie będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego (nieprawidłowo) na fakturze wystawionej przez zagranicznego sprzedawcę.

Usługi opieki medycznej/pakiety medyczne

Ustawą zmieniającą wprowadzono zasadę, zgodnie z którą zwolnione z opodatkowania VAT jest świadczenie usług w zakresie opieki medycznej (o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 18 i 19 ustawy o VAT), jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika w własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa we wspomnianych przepisach.

Powyższa regulacja pozwala w praktyce, m.in. na zwolnienie z opodatkowania VAT tzw. pakietów medycznych udostępnianych pracownikom przez pracodawców.

Współczynnik sprzedaży

Ustawa zmieniająca wprowadza również istotne zmiany dotyczące odliczania podatku naliczonego na podstawie współczynnika struktury sprzedaży (WSS).

W szczególności likwiduje ona ograniczenie, zgodnie z którym podatnik nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego, jeżeli wspomniana proporcja nie przekroczyła 2 %. Zgodnie z nowymi przepisami, w takim przypadku podatnik będzie miał prawo, ale już nie obowiązek uznać, że WSS wynosi 0%.

Ponadto, zmieniony został przepis zezwalający na odliczenie podatku naliczonego w całości, jeżeli proporcja przekroczyła 98 %, co może w praktyce skutkować poszerzeniem kręgu podatników zobowiązanych do stosowania WSS. Nowe przepisy stosuje się dopiero w odniesieniu do tzw. rocznej korekty dokonywanej za 2011 r.

Pozostałe zmiany

Istotną zmianą jest również likwidacja obowiązku wnoszenia zabezpieczenia przy imporcie towarów w przypadku korzystania z procedury uproszczonej oraz podwyższenie (z dniem 1 stycznia 2012 r.) stawki podatku VAT na ubranka i buty dla dzieci z 8% na 23%.

W Dziennikach Ustaw Nr 68 i 69 z 2011 r. ogłoszono już szereg nowych rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT, wydanych w związku z ustawą zmieniającą.


Wiecej artykułów i komentarzy autorstwa ekspertów PwC znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA