| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ujmować w księgach bony świąteczne

Jak ujmować w księgach bony świąteczne

Przekazywane pracownikom bony towarowe i paczki mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takim przypadku nie odprowadza się od nich składek ZUS. Będzie to odzwierciedlone w ewidencji księgowej.

Bony towarowe
 
W przypadku przekazania bonów towarowych, które pracodawca kupił ze środków obrotowych jednostki, będziemy mieli do czynienia nie tylko z obciążeniami podatku dochodowego, ale również z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych. W związku z tym obciążenia te będą musiały zostać pokryte albo poprzez wpłatę odpowiedniej kwoty przez pracownika lub potrącone z wypłaty w kolejnym miesiącu.
Ewidencja w księgach rachunkowych będzie przebiegała w poniższy sposób:
1. Zakup bonów towarowych: Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu”/Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami z tytułu dostaw i usług”.
2. Uiszczenie zapłaty: Wn konto 202 „Rozrachunki z dostawcami z tytułu dostaw i usług”/Ma konto 130 „Rachunek bankowy”,
3. Wydanie bonów pracownikom – ewidencja na podstawie lisy potwierdzającej przekazanie bonów: Wn konto 400 „Koszty według rodzajów”/Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu”.
4. Obciążenia, które musi pokryć pracownik z tytułu: składek na ubezpieczenie społeczne (w części, którą musi pokryć pracownik), ubezpieczenie zdrowotne oraz 19-proc. zaliczkę na podatek dochodowy: Wn konto 230 „Rozrachunki z pracownikami”/Ma 220 konto „Rozrachunki publicznoprawne”
5. Obciążenie pracodawcy częścią składki zdrowotnej i składką na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych: Wn konto 440 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”/Ma konto 220 „Rozrachunki publicznoprawne”.
 

Agnieszka Pokojska
 

Gazeta Prawna Nr 230/2006 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy]
z dnia 2006-11-27
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »