| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatniczka wybrała na rok 2005 opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie podatku liniowego w wysokości 19 proc. podstawy obliczenia podatku i złożyła roczne zeznanie podatkowe według wzoru PIT-36L. W roku 2005 osiągnęła również dochody ze stosunku pracy i w związku z tym złożyła odrębne zeznanie PIT-37, wraz z małżonkiem, który nie uzyskał w 2005 roku żadnych przychodów. Czy wybrany sposób rozliczenia jest prawidłowy?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach podatku liniowego, poprzez złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o PIT.
Artykuł 6 ust. 2 ustawy o PIT przewiduje możliwość łącznego opodatkowania dochodów uzyskanych w roku podatkowym przez małżonków na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym. Możliwość taką mają małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa. Jednak, zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, sposób łącznego opodatkowania dochodów małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy).
W związku z tym w omawianym przypadku podatniczka nie mogła skorzystać z możliwości łącznego z małżonkiem opodatkowania uzyskanych w 2005 roku dochodów ze stosunku pracy.

Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 16 listopada 2006 r., nr I/415-66-325/06/ZDB.

OPINIA

Katarzyna Bieńkowska
doradca podatkowy, Kancelaria Prawna White & Case

Małżonkowie, alby skorzystać ze wspólnego rozliczenia, muszą być podatnikami podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i złożyć wniosek we wspólnym zeznaniu rocznym. Jednak ta preferencja nie ma zastosowania, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie art. 30c (regulujące opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności według 19-proc. stawki liniowej) lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie jest przy tym istotne, że z działalności gospodarczej podatnik nie osiągnął żadnych przychodów czy też, że np. działalność była zawieszona. Obecnie wystarczy sam fakt podlegania przepisom ustawy. Wybór formy rozliczenia liniowego lub ryczałtowego stanowi zatem przesłankę wyłączającą możliwość łącznego opodatkowania dochodów małżonków. Przepis przewidujący wspólne opodatkowanie odnosi się do sumy dochodów małżonków, to jest do wszelkiego rodzaju dochodów, podlegających opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej, z wyjątkiem zwolnionych od podatku oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem zakaz wspólnego opodatkowania dotyczy wszystkich dochodów osiągniętych przez małżonków, niezależnie od źródeł, z jakich zostały uzyskane.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK