| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Ponoszone przez firmę wydatki na szkolenia dla pracowników mogą być zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodu. Z kolei dla pracowników opłacone przez pracodawcę np. egzaminy związane z kursem pozwalającym zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą nie są przychodem.

Własna sieć pośredników
Część firm swoją działalność wykonuje w oddziałach własnych oraz przez sieć agentów-pośredników. Z kolei ci pośrednicy prowadzą własną działalność gospodarczą.
Funkcjonujące według takich zasad firmy organizują szkolenia dla pracujących dla nich agentów. W czasie tych szkoleń zapoznają ich dokładnie m.in. z oferowanymi produktami, a także prezentują im efektywne metody zwiększania sprzedaży. Wydatki na tego rodzaju szkolenia obejmują koszty zatrudnienia wykładowców i przygotowania materiałów szkoleniowych, zakwaterowania i wyżywienia.
Niektóre firmy mają wątpliwości, czy wydatki na szkolenia agentów, zajmujących się sprzedażą produktów firmy, stanowią koszty uzyskania przychodów.
Należy wyjaśnić, że również w tym przypadku będzie miał zastosowanie wspomniany już przepis art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (przypomnijmy, że analogiczne regulacje zawarte są również w art. 22 ustawy o PIT). Zgodnie z tą regulacją, firma ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków. Musi jednak wykazać ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a także udowodnić, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła. A w omawianym przypadku celem organizowanych szkoleń jest zapoznanie agentów-pośredników zajmujących się sprzedażą produktów - z oferowanymi przez daną firmę produktami, a także z metodami intensyfikacji ich sprzedaży. Zdaniem organów podatkowych, takie szkolenia niewątpliwie mogą przyczynić się do wzrostu sprzedaży produktów firm, dokonywanej za pośrednictwem jej agentów. Takie stanowisko wyrażono w wyjaśnieniach Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew, nr II/423/5/06 z 27 kwietnia 2006 r. Jak podkreślono, koszty szkolenia związane z jego organizacją, obejmujące wydatki na: zakwaterowanie, wyżywienie, zatrudnienie wykładowców i przygotowanie materiałów szkoleniowych dla jego uczestników (agentów), będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla jego organizatora, czyli firmy w pełnej wysokości.
Posiłki podczas szkoleń
Niektóre firmy prowadzą działalność gospodarczą polegającą m.in. na dostarczaniu różnym podmiotom urządzeń i materiałów. Działalność tę prowadzą na terenie całego kraju. Zatrudniają pracowników z innych regionów kraju, którzy są zatrudnieni tam, gdzie znajduje się ich miejsce zamieszkania. W celu zwiększenia sprzedaży firmy te organizują szkolenia pracownicze, których celem jest m.in. zapoznanie pracowników z nowymi produktami, z technikami sprzedaży, prowadzeniem negocjacji z kontrahentami oraz problemami związanymi z funkcjonowaniem firmy. W czasie organizowania tych szkoleń niektóre firmy zamierzają zapewnić pracownikom poczęstunek. Powstają jednak wątpliwości, czy wydatki poniesione na poczęstunek serwowany na szkoleniach dla pracowników są wydatkami na potrzeby reprezentacji czy kosztami ogólnymi firmy.
Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Z postanowień tej regulacji prawnej wynika, że o zakwalifikowaniu wydatku do kosztów uzyskania przychodu decyduje spełnienie następujących przesłanek:
- wydatek nie jest wymieniony w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w przepisach art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Ustawa o PIT nie definiuje pojęcia reprezentacji, wobec czego, odwołując się do znaczenia nadanego w języku ogólnym, określonego w słownikach, reprezentacja to okaza- łość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną (Słownik Języka Polskiego, red. M. Szymczak, PWN, Warszawa 1989). W odniesieniu do działalności gospodarczej reprezentacja jest rozumiana jako kształtowanie i utrwalanie korzystnego wizerunku firmy poprzez np. jej wystrój, kontakty oficjalne i handlowe z innymi podmiotami gospodarczymi, sposób podejmowania kontrahentów, wręczanie upominków. Z tego wynika, że o reprezentacji można mówić w odniesieniu do działań mających na celu stworzenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz, to jest w relacjach z kontrahentami, gośćmi i potencjalnymi klientami.
Wydatki na poczęstunek dla pracowników w trakcie szkoleń nie są zatem kosztami reprezentacji, lecz mają charakter świadczeń dla pracowników, będących kosztami ogólnymi firmy. Poniesione przez firmy wydatki na poczęstunek w trakcie szkoleń pracowniczych, których celem jest zwiększenie przychodów firmy, stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu cytowanych przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK