| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jakie są możliwości finansowania eksportu

Jakie są możliwości finansowania eksportu

W naszym kraju funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które zdecydowaną większość produkcji sprzedają za granicę. W celu przyspieszenia wpływu zagranicznych należności korzystają one często z faktoringu. Jednocześnie jednak poszukują nowych możliwości w tym obszarze. Praktyczne wykorzystanie najpopularniejszych metod finansowania transakcji eksportowych opisujemy w niniejszym opracowaniu.

odnawialna (rewolwingowa) – stosowana przy dostawach sukcesywnych; w przypadku tego rodzaju akredytywy otwiera się akredytywę na niższą kwotę niż całkowita wartość umowy, a później się ją sukcesywnie uzupełnia,
rembursowa – otwierana w banku, który nie jest naszym korespondentem, czyli w banku rembursującym,
w formie listu kredytowego (akredytywa L/C, letter of credits) – jej otwarcie za granicą awizuje bank zleceniodawcy bezpośrednio beneficjentowi, bez udziału banku pośredniczącego, przesyłając mu tekst akredytywy, kierując do eksportera list kredytowy.
Przykład 2 ilustruje przebieg procesu zapłaty przy użyciu akredytywy dokumentowej.
Przykład 2
„Przedsiębiorstwo eksportujące X” oraz „Zagraniczny nabywca Y” wypełniają kontrakt sprzedaży z uzgodnieniem zapłaty za pomocą akredytywy dokumentowej. W następnej kolejności „Zagraniczny nabywca Y” zleca swojemu „Bankowi wystawcy Z” otwarcie akredytywy na rzecz eksportera. „Bank wystawcy Z” prosi wówczas „Bank eksportera W” o awizowanie i/lub potwierdzenie kredytu dla eksportera. Na tym etapie „Bank wystawcy Z” gwarantuje zapłatę za sprzedane towary. Wtedy „Przedsiębiorstwo eksportujące X” ekspediuje towary i prezentuje swojemu „Bankowi eksportera W” dokumenty stwierdzające tytuł ich własności. „Bank eksportera W” sprawdza te dokumenty, po czym jest gotów wypłacić „Przedsiębiorstwu eksportującemu X” zaliczkowo należne środki, a dokumenty przekazuje do „Banku wystawcy Z”.
„Bank wystawcy Z” sprawdza dokumenty i (jeśli jest nimi usatysfakcjonowany), zwraca wypłaconą kwotę „Bankowi eksportera W”. „Bank wystawcy Z” wydaje dokumenty „Zagranicznemu nabywcy Y” po otrzymaniu zapłaty, co dopiero upoważnia „Zagranicznego nabywcę Y” do odbioru dostawy.
Przykład 3 natomiast obrazuje zakres i rodzaje akredytywy dokumentowej oferowanej przez jeden z banków komercyjnych. Przykład ten pokazuje również podstawowe zalety wynikające z zastosowania akredytywy.
Przykład 3
Bank Z otwiera akredytywy własne oraz przyjmuje akredytywy otwarte przez inne banki. Płatności w ramach akredytyw dokumentowych są przekazywane w sposób bezpieczny, szybki i terminowy przy wykorzystaniu nowoczesnego systemu telekomunikacyjnego SWIFT.
Bank Z oferuje następujące rodzaje akredytywy:
akredytywa potwierdzona – Bank Z potwierdzając akredytywę otworzoną przez inny bank, podejmuje swoje własne zobowiązanie w stosunku do beneficjenta akredytywy na warunkach określonych przez bank otwierający akredytywę. Oznacza to, że Bank Z samodzielnie dokonuje zapłaty w zamian za przedłożone dokumenty,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK