| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zdarzenia po dacie bilansowej

Zdarzenia po dacie bilansowej

Warto w tym miejscu podkreślić, iż nie bez znaczenia jest rodzaj opinii wydawanej przez biegłego rewidenta odnośnie do rocznego sprawozdania finansowego. Zgodnie z wymogami ustawowymi podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonane bez spełnienia tego warunku, są nieważne z mocy prawa.
Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (data zatwierdzenia sprawozdania finansowego).
Rodzaje zdarzeń po dacie bilansowej
Generalnie, zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości (a także Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 10) zdarzenia po dacie bilansowej można podzielić na te, które dostarczają nowych informacji na temat stanu istniejącego na dzień bilansowy (wymagające dokonania korekt w sprawozdaniu finansowym), oraz zdarzenia, które wskazują na stan zaistniały po dniu bilansowym.
Uwzględniając powyższy podział, korekty sprawozdań finansowych, w związku z wystąpieniem zdarzeń po dacie bilansowej, polegają na dokonaniu odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, lub w przypadku zdarzeń niepowodujących zmiany stanu istniejącego w dniu bilansowym – uwzględnieniu opisu zdarzenia w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego. Ponieważ ustawa o rachunkowości nie definiuje precyzyjnie tego zagadnienia, często sporządzający sprawozdanie finansowe mają wątpliwości, w jaki sposób określone zdarzenie mające miejsce po dacie bilansowej powinno zostać uwzględnione w rocznym sprawozdaniu finansowym. Warto w tym miejscu sięgnąć do postanowień Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, w szczególności MSR 10, który opisuje to zagadnienie bardziej szczegółowo, podając równocześnie przykłady zdarzeń wymagających dokonania korekt w księgach rachunkowych (ang. adjusting events) lub wymagających jedynie uwzględnienia w informacji dodatkowej (ang. non-adjusting events).
Sposób ujęcia zdarzeń przedstawiono w poniższych przykładach.
Przykłady
Jednostka sporządza sprawozdanie finansowe za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2004 r. 2 lutego 2005 r. nastąpiło rozstrzygnięcie sprawy sądowej, rozpoczętej jeszcze w 2004 r. Na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia jednostka została zobowiązana do zapłaty zobowiązania w wysokości 720 tys. zł, podczas gdy w sprawozdaniu finansowym według stanu na dzień bilansowy wykazano rezerwę na przewidywane koszty toczącego się postępowania sądowego na kwotę 320 tys. zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK