| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

7) datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty), jeśli nie pokrywa się o­na z datą wystawienia faktury.
Jeżeli faktury zaliczkowe lub faktury na część zapłaty (wystawiane m.in. przez małego podatnika) nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach ogólnych, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. Taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
Jeżeli faktury „zaliczkowe” lub faktury na część zapłaty (wystawiane m.in. przez małego podatnika) obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia już faktury ostatecznej.
Do faktur „zaliczkowych” mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące:
– kwot wykazywanych w złotych na fakturach oraz ich zaokrągleń (§ 12 ust. 6 rozporządzenia),
– wystawiania faktur w przypadku dostawy towaru i świadczenia usług objętych stawką podatku niższą niż 22 proc. (§ 12 ust. 7 rozporządzenia),
– faktur wystawianych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (§ 14 rozporządzenia).
Przykład
Podatnik prowadzący działalność w zakresie usług cateringowych świadczonych na terytorium Polski otrzymuje często pierwszą część płatności w formie zaliczki jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia takich usługi, a drugą część w trakcie lub po jej wykonaniu. Podatnik nie wie, czy może wystawić jedną fakturę obejmującą wszystkie otrzymane płatności z tytułu danej usługi.
Zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Według § 17 ust. 1 i 2 rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę). A zatem podatnik powinien wystawić fakturę za każdą część otrzymanej należności (zaliczki).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK