| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opłaty za wywóz śmieci określone w fakturach kwartalnych stają się przychodem

Kiedy opłaty za wywóz śmieci określone w fakturach kwartalnych stają się przychodem

Nasza spółka zajmuje się usługami w zakresie wywozu nieczystości. Wystawiamy na te usługi faktury kwartalne z terminem płatności na ostatni dzień kwartału, tj. po wykonaniu usługi. Kiedy powstanie przychód? Czy w trzecim miesiącu kwartału, czy też należy zaliczać go proporcjonalnie do każdego miesiąca kwartału?

RADA
Przychód z tytułu wystawiania faktur kwartalnie za usługi wywozu i unieszkodliwiania odpadów powstanie w datach wskazanych w fakturach jako terminy płatności. W Państwa przypadku będzie to ostatni dzień kwartału. Jeżeli termin byłby z jakichś przyczyn nieokreślony, przychód powstałby w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę.
UZASADNIENIE
W przypadku rozliczeń z tytułu wywozu i unieszkodliwiania odpadów za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony – ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę (art. 12 ust. 3d pkt 3 updop).
Ponieważ w Państwa przypadku faktura określa termin płatności, to ma on decydujące znaczenie przy określeniu daty powstania przychodów należnych przy wymienionych usługach.
Przykład
Spółka wykonująca usługi usuwania nieczystości wystawiła 20 września 2005 r. fakturę za ostatni kwartał. Faktura określa termin płatności na 30 grudnia. Przychód należny powstanie z datą 30 grudnia 2005 r.

• art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK