| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ubezpieczenie po zmniejszeniu wartości samochodu

Ubezpieczenie po zmniejszeniu wartości samochodu

W dotychczasowej umowie ubezpieczenia określono wartość należącego do firmy samochodu w wysokości przekraczającej 20 000 euro. W nowej umowie wartość samochodu przyjęta do celów ubezpieczenia będzie w związku z jego zużyciem niższa niż 20 000 euro. Czy w takiej sytuacji składka na ubezpieczenie samochodu będzie mogła być zaliczona do kosztów podatkowych w pełnej wysokości w momencie jej poniesienia?

Ubezpieczenie samochodu: Wraz z zawarciem nowej umowy ubezpieczenia w koszty podatkowe będzie mogła być zaliczona cała kwota składki w przypadku, gdy wartość samochodu do celów ubezpieczenia zostanie określona w nowej umowie w wysokości niższej niż równowartość 20 000 euro.
Nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, do wartości samochodu przyjętej do celów ubezpieczenia (art. 16 ust. 1 pkt 49 upodp).
Przeliczenie równowartości 20 tys. euro na złote następuje według kursu średniego z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
Należy uznać, że wraz z zawarciem nowej umowy ubezpieczenia może zmienić się proporcja, na podstawie której część składki jest zaliczana w koszty podatkowe. Dlatego w przypadku, gdy wartość samochodu do celów ubezpieczenia zostanie określona w nowej umowie w wysokości niższej niż równowartość 20 000 euro, w koszty podatkowe będzie mogła być zaliczona cała kwota składki.
Przykład
20 grudnia 2004 r. spółka z o.o. zawarła umowę ubezpieczenia na 2005 r. Wartość samochodu przyjęta w tej umowie do celów ubezpieczenia wynosiła 90 000 zł. Średni kurs euro z 20 grudnia 2004 r. wynosił 4,10 zł. Kwota składki na 2005 r. określona w tej umowie wynosiła 3000 zł.
Kosztem uzyskania przychodu w 2005 r. będą składki w wysokości 3000 zł × × [(20 000 × 4,10 zł) : 90 000 zł] = 2733 zł
19 grudnia 2005 r. spółka zawarła nową umowę ubezpieczenia, w której wartość samochodu dla celów ubezpieczenia została określona w wysokości 75 000 zł. Załóżmy, że średni kurs euro z 19 grudnia 2005 r. wynosi 3,80 zł. Kwota składki na 2006 r. określona w tej umowie wynosi 2400 zł.
Składka ta będzie w 2006 r. w całości kosztem uzyskania przychodu spółki, ponieważ wartość samochodu do celów ubezpieczenia w wysokości 75 000 zł jest niższa od równowartości 20 000 euro przeliczonej według kursu średniego z 19 grudnia 2005 r., tj. 20 000 × 3,80 zł = 76 000 zł.
Należy jednak zauważyć, że składka ta nie może być zaliczona w koszty w momencie jej poniesienia, jak sugeruje pytający. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 4 upodp koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Ponieważ składka będzie dotyczyła 2006 r., to będzie mogła być zaliczona w koszty w 2006 r. Ponadto, jeśli uwzględnimy obowiązek zapłaty zaliczek na podatek, składka na ubezpieczenie tego samochodu będzie mogła być kosztem uzyskania przychodu w 2006 r. w wysokości: 2400 zł : 12 miesięcy = 200 zł miesięcznie.

Krzysztof Lis
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawa prawna
•   ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »