| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zysk z obligacji w PIT-38

Jak rozliczyć zysk z obligacji w PIT-38

W grudniu 2005 r. sprzedałam z zyskiem kupione na giełdzie obligacje (jako prywatny inwestor, osoba fizyczna). Jednocześnie w trakcie 2005 r. otrzymałam dwukrotnie odsetki z tytułu posiadania tych obligacji. Czy zysk z odsetek trzeba zsumować z zyskiem ze sprzedaży obligacji i wykazać w PIT-38?

RADA
Nie. Zysk z odsetek nie jest wykazywany w PIT-38. W zeznaniu rocznym za 2005 r. wykaże Pani tylko zysk ze sprzedaży obligacji w grudniu 2005 r. Jeżeli sprzedała Pani kilkuletnie obligacje, warto sprawdzić, czy nie przysługuje Pani zwolnienie z opodatkowania. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Zysk z odsetek
Zysk, jaki przynoszą odsetki z posiadanej przez podatnika obligacji, oraz zyski ze sprzedaży obligacji są opodatkowane według odmiennych zasad. Zysk z odsetek podlega opodatkowaniu w sposób zryczałtowany, według reguł określonych przez art. 30a updof. Przepis ten obejmuje dochody z odsetek, jakie przyniosły papiery wartościowe. Podstawą zastosowania art. 30a updof jest wykazanie, że obligacja jest papierem wartościowym. Artykuł 4 ust. 1 ustawy o obligacjach stanowi, że obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Przez obligacje emitowane w serii rozumie się papiery wartościowe reprezentujące prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek.
Przypomnijmy też, że „papier wartościowy” to dokument, który daje jego posiadaczowi (obligacja na okaziciela) lub osobie wymienionej w treści dokumentu (obligacja imienna) określone uprawnienia. W przypadku obligacji jest to przede wszystkim prawo do otrzymania zwrotu kapitału zainwestowanego w obligacje i – w zależności od typu obligacji – odsetek albo dyskonta. Są też obligacje o bardziej skomplikowanej konstrukcji (dają jej posiadaczowi prawo do zamiany obligacji na akcje).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Papierami wartościowymi są również akcje i obligacje notowane na giełdzie, które mają postać zapisów elektronicznych, a nie papierowego dokumentu.
Odsetki z obligacji są przez przepisy podatkowe traktowane podobnie jak odsetki od oszczędności ulokowanych na rachunkach bankowych czy dywidendy wypłacane przez spółki kapitałowe. Wynika to z tego, że są to dochody, które mają wspólną cechę – można je otrzymywać okresowo, o ile kontynuuje się inwestycję. Podatek jest tu pobierany przez płatnika. Osoba fizyczna nie składa w związku z tym żadnych deklaracji (czymi to bank, biuro maklerskie). Wymienione dochody podlegające art. 30a updof nie są wykazywane w zeznaniu rocznym.
(-) Przy obliczaniu podatku od odsetek z tytułu obligacji nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK