| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie wymogi należy spełniać, aby ubiegać się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Jakie wymogi należy spełniać, aby ubiegać się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Przez 10 lat pracowałam w spółdzielni mieszkaniowej w dziale księgowości na stanowisku księgowej. Przez ten okres wykonywałam wszystkie czynności księgowe pod nadzorem głównej księgowej. Ukończyłam studia wyższe i obecnie posiadam licencjat. Czy mogę ubiegać się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?

RADA
Aby uzyskać certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, trzeba spełnić jeden z kilku warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W przypadku Czytelniczki konieczne będzie zdanie egzaminu sprawdzającego, gdyż nie posiada ona wymaganego przez rozporządzenie wykształcenia.

UZASADNIENIE
Certyfikat księgowy jest wydawany osobom fizycznym, które złożyły oświadczenie, że posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, korzystają w pełni z praw publicznych oraz nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia). W pytaniu nie ma informacji na ten temat, jednak zakładamy, że Czytelniczka spełnia te warunki.
Poza tym osoba ubiegająca się o certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych powinna spełnić co najmniej jeden z trzech warunków wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, czyli:
•  udokumentować trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadać wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość w jednostkach organizacyjnych uprawnionych (zgodnie z odrębnymi przepisami) do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, lub
•  udokumentować trzyletnią praktykę w księgowości i posiadać wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończyć studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych (zgodnie z odrębnymi przepisami) do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, lub
•  udokumentować dwuletnią praktykę w księgowości, posiadać wykształcenie co najmniej średnie oraz złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.
Czytelniczka co prawda posiada wymaganą przez rozporządzenie praktykę zawodową w dziale księgowości, nie posiada jednak odpowiedniego wykształcenia. Ukończyła studia wyższe, ale z tytułem licencjata. Tytuł ten nie jest równorzędny z tytułem magistra. Aby zostać magistrem, należy albo ukończyć pięcioletnie studia zakończone egzaminem magisterskim, albo ukończyć trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie studia uzupełniające magisterskie (SUM).
Aby nie zdawać egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. c, Czytelniczka musiałaby ukończyć SUM oraz zdać egzamin magisterski. W ten sposób spełniłaby warunek posiadania wymaganego przez rozporządzenie wykształcenia (doświadczenie zawodowe ma odpowiednie). W przeciwnym razie do uzyskania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych konieczne będzie zdanie egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o ten certyfikat.

Iwona Jabłońska
specjalista w dziedzinie finansów

•  § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych – Dz.U. z 2002 r. Nr 120, poz. 1022; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2044


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK