| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dochody (przychody) wolne od podatku należy wykazywać tylko do wysokości dochodu

Czy dochody (przychody) wolne od podatku należy wykazywać tylko do wysokości dochodu

Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Jaką kwotę należy wpisać w poz. 9 informacji CIT-2/O w sytuacji, gdy dochód do opodatkowania jest niższy od kwoty otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych? Czy ma to być tylko kwota do wysokości dochodu?

RADA
Może się zdarzyć, że dochód wykazany w poz. 25 deklaracji CIT-2 będzie niższy od kwoty dochodów (przychodów) wolnych od podatku. Może się również zdarzyć, że w poz. 26 deklaracji CIT-2 pojawi się strata. W obu tych przypadkach podatnicy nie są ograniczeni co do wysokości kwoty wykazywanej w części B.1 informacji CIT-2/O. Dotyczy to również dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. W poz. 9 należy zatem wpisać kwotę otrzymanego dofinansowania.

UZASADNIENIE
W poz. 9 informacji CIT-2/O wykazywane są pozostałe dochody (przychody) wolne od podatku. Podstawą jest art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i niektórych innych ustaw (z wyjątkiem dochodów i przychodów wolnych od podatku wykazanych w poz. 7 i 8). W pozycji tej wykazywane są, między innymi, dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Może się przy tym zdarzyć, że dochód wykazany w poz. 25 deklaracji CIT-2 będzie niższy od kwoty dochodów (przychodów) wolnych od podatku. Może się również zdarzyć, że w poz. 26 deklaracji CIT-2 pojawi się strata. W obu tych przypadkach podatnicy nie są ograniczeni co do wysokości kwoty wykazywanych w części B.1 informacji CIT-2/O. W konsekwencji kwota z poz. 16 informacji CIT-2/O oraz poz. 27 deklaracji CIT-2 (a więc dochody i przychody wolne) może być wyższa od dochodu wykazanego w poz. 25 deklaracji CIT-2, czy też towarzyszyć stracie wykazanej w poz. 26 deklaracji CIT-2.
Dotyczy to również dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. W konsekwencji kwota w poz. 9 informacji CIT-2/O powinna odpowiadać faktycznej kwocie otrzymanego dofinansowania, a nie być kwotą tylko do wysokości dochodu.

PRZYKŁAD
Załóżmy, że zakład pracy chronionej uzyskał w styczniu 2006 r. przychód ze sprzedaży 100 000 zł oraz przychód z dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w wysokości 3000 zł. A zatem przychód (poz. 19 deklaracji CIT-2) zakładu wyniósł 103 000 zł. Koszty uzyskania przychodu (zakup materiałów, wynagrodzenia, pozostałe koszty ogólne) poniesione przez zakład w tym samym miesiącu wyniosły 101 000 zł (poz. 21 deklaracji CIT-2). W tej sytuacji dochód wykazany w poz. 22 wyniesie 2000 zł. Analogiczna kwota pojawi się w poz. 25 (zakładam, że zakład nie rozlicza straty poniesionej w latach poprzednich).
W sytuacji tej otrzymane przez zakład dofinansowanie powinno zostać wykazane przez zakład w informacji CIT-2/O w pełnej wysokości, a zatem kwota w poz. 9 tej informacji to 3000 zł. Analogiczna kwota (zakładając, że nie występują inne dochody i przychody zwolnione od podatku) pojawi się w poz. 16 informacji CIT-2/O oraz w poz. 27 i 30 deklaracji CIT-2. Konsekwencją tego jest kwota 0 zł w poz. 35 deklaracji CIT-2 oraz kwota 1000 zł w poz. 36 tej deklaracji (a zatem wystąpi strata).

Tomasz Krywan
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »