| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Udokumentowanie ulepszenia środka trwałego

Udokumentowanie ulepszenia środka trwałego

Jaki należy wystawić dokument po dokonaniu ulepszenia środka trwałego już istniejącego? Czy ma to być OT? W jaki sposób należy naliczać umorzenie tego ulepszonego środka trwałego? Suma wydatków na ulepszenie przekracza 3500 zł. Jesteśmy jednostką budżetową.


Ulepszenie środków trwałych występuje, gdy w wyniku poniesionych nakładów następuje zwiększenie wartości użytkowej już oddanego do eksploatacji środka trwałego. Suma wydatków poniesionych na ulepszenie tego środka trwałego (udokumentowana fakturami i/lub rachunkami) powiększy jego wartość początkową po zakończeniu ulepszenia. W sytuacji gdy ulepszeniu podlega składnik majątku jednostki, który stanowił – przed poniesieniem nakładów ulepszających – środek trwały w jednostce, nie sporządza się ponownie dowodu OT.
Zmiana wartości początkowej środka trwałego powinna być natomiast odnotowana w karcie środka trwałego. Wystarczy ponoszone nakłady przeksięgować na podstawie dowodu wewnętrznego PK, którym przeniesie się koszty ulepszenia i które to koszty po zakończeniu „ulepszania” zwiększą wartość środka trwałego, jednak oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ulepszenie udokumentować protokołem odbioru (OT) sporządzonym po zakończeniu całości prac i podpisanym przez stronę odbierającą i wykonującą prace.
Zazwyczaj umieszczany jest w nim zakres wszystkich przeprowadzonych prac. Data wskazana w protokole będzie oznaczać zakończenie ulepszenia.
Do celów podatkowych wartość ulepszenia środka trwałego, która zwiększa jego wartość początkową, jest podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych (art. 16g ust. 13 updop lub art. 22g ust. 17 updof). Od takiej wartości dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały został ulepszony.
Obowiązkowo sporządza się dowód OT, gdy ulepszeniu podlega obcy środek trwały, i co się z tym wiąże, gdy ulepszenie tworzy odrębny środek trwały. Obowiązkowo OT jest wymagane w sytuacji, gdy ulepszenie nastąpiło przed wprowadzeniem składnika majątku do ewidencji środków trwałych jednostki.

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 128, poz. 1069)

Paweł Muż

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »