| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć w całości VAT od kosztów eksploatacji samochodu osobowego

Czy można odliczyć w całości VAT od kosztów eksploatacji samochodu osobowego

Firma jest właścicielem nowego samochodu ciężarowego Mercedes posiadającego homologację, wpisanego do ewidencji środków trwałych firmy. Pod rządami starej ustawy VAT odliczany był zarówno od paliwa, jak i od części usług naprawczych dotyczących tego samochodu...

Firma jest właścicielem nowego samochodu ciężarowego Mercedes posiadającego homologację, wpisanego do ewidencji środków trwałych firmy. Pod rządami starej ustawy VAT odliczany był zarówno od paliwa, jak i od części usług naprawczych dotyczących tego samochodu. Od 1maja 2004 r. samochód jest zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy uznawany za inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru. W związku z tym nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od paliwa. A co z eksploatacją? Jak powinien być rozliczany podatek naliczony VAT od wystawianych faktur za naprawy i zużyte części oraz przeglądy techniczne? Czy w wysokości 50% VAT naliczonego na fakturze, czy też w całości podatek ten kwalifikuje się do odliczenia?
 
Poniesione i prawidłowo udokumentowane koszty na eksploatację samochodu osobowego, zarówno przed 1 maja, jak i obecnie dają prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Ograniczenie do 50% wydatków dotyczy tylko faktur na zakup pojazdu, nie zaś na koszty eksploatacyjne.
 
Ustawowe ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego dotyczą zakupu:
• samochodów osobowych – ograniczenie obejmuje 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, lecz nie więcej niż 5000 zł,
• paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu używanych do napędu tych pojazdów.
Brak wymienienia przez ustawodawcę w art. 88 ust. 1 kosztów związanych z naprawą samochodu, zakupem zużywających się części, przeglądów technicznych jako niedających prawa do odliczenia, oznacza posiadanie tego prawa na zasadach ogólnych, tzn. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warto jeszcze nadmienić, że wydatki te powinny być poniesione w celu uzyskania przychodu oraz prawidłowo udokumentowane.
• art. 86, art. 88 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »