| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakim terminie można żądać wystawienia faktury

W jakim terminie można żądać wystawienia faktury

W jakim terminie od daty dokonania zakupu żądanie wystawienia faktury może być złożone przez nabywcę - osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej? Sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej.


RADA


Przepisy nie określają, w jakim terminie można wystąpić z takim żądaniem. Dlatego fakturę można wystawić w każdym terminie.


UZASADNIENIE


Podatnicy VAT są obowiązani dokumentować każdą sprzedaż fakturą VAT. Obowiązku takiego nie mają tylko w przypadku, gdy dokonali sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Fakturę VAT wystawia się tylko na żądanie tych osób. Zatem obowiązek wystawienia faktury na rzecz nabywcy nieprowadzącego działalności gospodarczej następuje dopiero na jego wniosek.

Podatnicy VAT mają, co do zasady, obowiązek wystawienia faktury nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jednak dotyczy to sytuacji, gdy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury przy danej sprzedaży.


W naszej sytuacji sprzedaż udokumentowana zostaje paragonem, gdyż nabywca nie żąda wystawienia faktury w chwili sprzedaży. Dopiero później okazuje on paragon i żąda wystawienia faktury, zatem korzysta z prawa, jakie mu przysługuje. Nie ma więc podstawy prawnej do odmowy wystawienia faktury, jeżeli sprzedaż zgodnie z obowiązującymi przepisami została wcześniej udokumentowana paragonem. Brak jest również w obowiązujących przepisach dotyczących VAT terminu, w jakim nabywca może się domagać od sprzedawcy wystawienia faktury. Termin taki art. 87 § 3 i 4 Ordynacji podatkowej określa dla rachunków. Organy powołują się na ten przepis również w przypadku terminu wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Według tych regulacji podatnicy, od których zażądano rachunku:

l przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru - wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru,

l po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru - wystawiają go w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania; nie mają jednak obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.


Jednak również brzmienie tego przepisu nie oznacza, że po upływie 3 miesięcy rachunek nie może być wystawiony. W każdym jednak przypadku żądający wystawienia faktury powinien mieć dowód zakupu umożliwiający identyfikację transakcji w prowadzonych przez podatnika urządzeniach księgowych.


Dlatego należy uznać, że sprzedawca może w każdym czasie wystawić fakturę na żądanie nabywcy.

l art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 143, poz. 1029


Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »