| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaewidencjonować przekazanie materiałów budowlanych na cele osobiste

Jak zaewidencjonować przekazanie materiałów budowlanych na cele osobiste

Prowadzę działalność budowlaną (usługi wodno-kanalizacyjne, c.o., gaz). Jestem podatnikiem VAT. Zakupione wcześniej na firmę materiały budowlane planuję wykorzystać również do celów osobistych przy budowie własnego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 178 m2. Jak prawidłowo postąpić z kosztami zakupionych i zaksięgowanych materiałów w pkpir? Czy powinienem z tytułu tego przekazania wystawić faktury wewnętrzne?

RADA

Materiały budowlane zakupione przez Pana do celów prowadzonej działalności gospodarczej, które zostaną przekazane na Pana cele osobiste, powinien Pan wystornować z kolumny 10 pkpir w dacie ich przekazania. Czynność ta podlega opodatkowaniu VAT. Należy ją udokumentować fakturą wewnętrzną.

UZASADNIENIE

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wydatków niestanowiących kosztów podatkowych (art. 22 updof). Treść tego przepisu wskazuje, że aby podatnik mógł dany wydatek zakwalifikować jako koszt podatkowy, powinien wykazać, że z całą pewnością wydatek ten został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu albo zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Ewidencja w pkpir

W przypadku przekazania materiałów budowlanych zakupionych uprzednio do celów prowadzonej działalności gospodarczej na cele osobiste podatnika poniesiony wydatek przestaje mieć związek z prowadzoną działalnością. Nie powinien zatem stanowić kosztu uzyskania przychodu. W dniu przekazania tych materiałów na Pana cele osobiste należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości przekazanych materiałów. Korekty powinien Pan dokonać poprzez wypisanie tej kwoty ze znakiem minus lub kolorem czerwonym z kolumny 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. Przekazanie powinno zostać udokumentowane protokołem.

WAŻNE!

Przekazanie materiałów nabytych pierwotnie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na cele osobiste podatnika należy udokumentować protokołem przekazania. Podatnik powinien również wystornować wartość przekazanych materiałów z kolumny 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”.

Rozliczenie VAT

Za dostawę towarów opodatkowaną VAT uznaje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »