| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Gdzie zakwalifikować zakup samochodu z przeznaczeniem do rozbiórki na części

Gdzie zakwalifikować zakup samochodu z przeznaczeniem do rozbiórki na części

Spółka transportowa kupiła samochód z przeznaczeniem do rozbiórki na części. Części te będą wykorzystywane do napraw używanych przez spółkę samochodów, które są wykazane jako środki trwałe. Gdzie zakwalifikować zakup tego samochodu i jak zaewidencjonować wydawanie poszczególnych części?


RADA

Odzyskane z samochodu części kwalifikuje się jako materiały i wykazuje na koncie zespołu 3 „Materiały”.

UZASADNIENIE

Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji i ich demontażu regulują zapisy ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zgodnie z zapisami tej ustawy zbieranie pojazdów wycofanych z eksploatacji mogą prowadzić wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący punkty zbierania pojazdów i przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu. Demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji może być prowadzony wyłącznie w stacjach demontażu.

Wynika z tego, że spółka nie może we własnym zakresie wymontować z nabytego samochodu potrzebnych jej części. Jeśli poszukuje używanych części do samochodów, to lepszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie zapotrzebowania na taki samochód do wyspecjalizowanej firmy i odkupienie od niej niezbędnych części. Fakturę za nabyte części można zaewidencjonować na dwa sposoby:

• przyjąć do magazynu jako materiały

Wn „Materiały”,

Ma „Rozrachunki z dostawcami”,

• odpisując ich wartość bezpośrednio w koszty - jeśli kwota nie jest istotna

Wn „Zużycie materiałów”,

Ma „Rozrachunki z dostawcami”.

Jeżeli spółka kupi samochód do rozbiórki na części, to musi go przekazać odpowiedniej stacji zajmującej się demontażem, która odzyska potrzebne materiały. Sprzedawca na wystawionej przez siebie fakturze powinien zawrzeć informację o stanie sprzedawanego samochodu, np.: samochód nadający się jedynie do kasacji, rozbiórki.

Następnie dokonuje się wyceny odzyskanych z rozbiórki samochodu części, które nadają się do dalszego wykorzystania podczas napraw innych samochodów. Odzyskane części spółka powinna wycenić według zasad opisanych w polityce rachunkowości, np. w wartości cen sprzedaży takich samych lub podobnych części.

Łączna wartość odzyskanych części nie powinna być wyższa od ceny kupionego samochodu. Po przeprowadzeniu wyceny następuje przyjęcie do magazynu poszczególnych części pochodzących z rozbiórki.

Każdą część pochodzącą z rozbiórki należy wprowadzić do ewidencji księgowej odrębnie, tak aby przy ich wydawaniu można było łatwo ustalić koszt każdej z nich.

Przykład

Spółka kupiła samochód o wartości 15 000 zł z przeznaczeniem do rozbiórki na części.

1. Zakup samochodu:

Wn„Rozliczenie zakupu” 15 000

Ma„Rozrachunki z dostawcami” 15 000

2. Zapłata, z rachunku bankowego, za kupiony samochód:

Wn„Rozrachunki z dostawcami” 15 000

Ma„Rachunek bankowy” 15 000

3. Przyjęcie do magazynu poszczególnych części pochodzących z rozbiórki samochodu:

Wn„Materiały” 15 000

Ma„Rozliczenie zakupu” 15 000

4. Wydanie z magazynu materiału pochodzącego z rozbiórki do naprawy używanego przez spółkę samochodu. Wartość wydanej z magazynu części - 2000 zł:

Wn„Zużycie materiałów i energii” 2 000

- w analityce „Materiały do remontów”

Ma„Materiały” 2 000

• art. 5 ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1458

• art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Joanna Gawrońska

biegły rewident

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK