| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaewidencjonować sprzedaż środka trwałego objętego aktualizacją

Jak zaewidencjonować sprzedaż środka trwałego objętego aktualizacją

Spółka sprzedała środek trwały, który podlegał aktualizacji na 1 stycznia 1995 r. Wartość wynikającą z aktualizacji ujęto na koncie „Kapitał z aktualizacji wyceny”. Jak zaksięgować sprzedaż tego środka w księgach rachunkowych?


RADA

Sprzedając środki trwałe, które wcześniej podlegały aktualizacji, należy wartość wynikającą z aktualizacji wyksięgować z konta „Kapitał z aktualizacji wyceny” i przeksięgować na konto „Kapitał zapasowy” lub inne kapitały o podobnym charakterze. Dalsze księgowania związane ze sprzedażą i rozchodem środka trwałego należy ująć w ewidencji księgowej na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE

W wyniku ustawowego przeszacowania wartości środków trwałych, które miało miejsce 1 stycznia 1995 r., powstała różnica w wartości netto tych środków trwałych, którą należało zaewidencjonować na koncie zespołu 8 „Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny”. Wartości wynikających z aktualizacji środków trwałych nie można przeznaczyć do podziału. Dopiero w momencie sprzedaży, likwidacji czy jakiegokolwiek innego rozchodu zaktualizowanego środka trwałego wartość znajdująca się na koncie „Kapitał z aktualizacji wyceny” zostaje przeniesiona na kapitał zapasowy lub na inny kapitał o podobnym charakterze.

W przypadku m.in. sprzedaży środka trwałego kapitał z aktualizacji środka trwałego należy przenieść na kapitał zapasowy lub inny o podobnym charakterze. W ustawie nie jest określone, w jaki sposób wartość przeniesiona na kapitał zapasowy może być wykorzystana. Wiedząc jednak, że powstały w ten sposób kapitał zapasowy nie ma charakteru wynikowego, trzeba zwrócić uwagę na ograniczenia prawne lub inne wpływające na zdolność jednostki gospodarczej do podziału tego kapitału lub wykorzystania go w inny sposób. Kodeks spółek handlowych pozwala na wypłatę dywidendy tylko ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym, które pochodzą z zysku zatrzymanego z lat ubiegłych.

Przykład

Spółka wykazuje w swoich księgach rachunkowych środek trwały o wartości początkowej po aktualizacji 150 000 zł. Kapitał z aktualizacji wyceny wynosi 40 000 zł. Jednostka sprzedała środek trwały za kwotę 200 000 zł (zwolniony z VAT).

Wariant I

Środek został całkowicie zamortyzowany.

Ewidencja księgowa

1. Sprzedaż środka trwałego udokumentowana fakturą:

Wn „Pozostałe rozrachunki” 200 000

Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 200 000

2. Wyksięgowanie sprzedanego środka trwałego z ewidencji:

Wn „Umorzenie środków trwałych” 150 000

Ma „Środki trwałe” 150 000

3. Przeksięgowanie wartości wynikającej z aktualizacji na kapitał zapasowy:

Wn „Kapitał z aktualizacji wyceny” 40 000

Ma „Kapitał zapasowy” 40 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK