| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaewidencjonować sprzedaż środka trwałego objętego aktualizacją

Jak zaewidencjonować sprzedaż środka trwałego objętego aktualizacją

Spółka sprzedała środek trwały, który podlegał aktualizacji na 1 stycznia 1995 r. Wartość wynikającą z aktualizacji ujęto na koncie „Kapitał z aktualizacji wyceny”. Jak zaksięgować sprzedaż tego środka w księgach rachunkowych?


RADA

Sprzedając środki trwałe, które wcześniej podlegały aktualizacji, należy wartość wynikającą z aktualizacji wyksięgować z konta „Kapitał z aktualizacji wyceny” i przeksięgować na konto „Kapitał zapasowy” lub inne kapitały o podobnym charakterze. Dalsze księgowania związane ze sprzedażą i rozchodem środka trwałego należy ująć w ewidencji księgowej na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE

W wyniku ustawowego przeszacowania wartości środków trwałych, które miało miejsce 1 stycznia 1995 r., powstała różnica w wartości netto tych środków trwałych, którą należało zaewidencjonować na koncie zespołu 8 „Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny”. Wartości wynikających z aktualizacji środków trwałych nie można przeznaczyć do podziału. Dopiero w momencie sprzedaży, likwidacji czy jakiegokolwiek innego rozchodu zaktualizowanego środka trwałego wartość znajdująca się na koncie „Kapitał z aktualizacji wyceny” zostaje przeniesiona na kapitał zapasowy lub na inny kapitał o podobnym charakterze.

W przypadku m.in. sprzedaży środka trwałego kapitał z aktualizacji środka trwałego należy przenieść na kapitał zapasowy lub inny o podobnym charakterze. W ustawie nie jest określone, w jaki sposób wartość przeniesiona na kapitał zapasowy może być wykorzystana. Wiedząc jednak, że powstały w ten sposób kapitał zapasowy nie ma charakteru wynikowego, trzeba zwrócić uwagę na ograniczenia prawne lub inne wpływające na zdolność jednostki gospodarczej do podziału tego kapitału lub wykorzystania go w inny sposób. Kodeks spółek handlowych pozwala na wypłatę dywidendy tylko ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym, które pochodzą z zysku zatrzymanego z lat ubiegłych.

Przykład

Spółka wykazuje w swoich księgach rachunkowych środek trwały o wartości początkowej po aktualizacji 150 000 zł. Kapitał z aktualizacji wyceny wynosi 40 000 zł. Jednostka sprzedała środek trwały za kwotę 200 000 zł (zwolniony z VAT).

Wariant I

Środek został całkowicie zamortyzowany.

Ewidencja księgowa

1. Sprzedaż środka trwałego udokumentowana fakturą:

Wn „Pozostałe rozrachunki” 200 000

Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 200 000

2. Wyksięgowanie sprzedanego środka trwałego z ewidencji:

Wn „Umorzenie środków trwałych” 150 000

Ma „Środki trwałe” 150 000

3. Przeksięgowanie wartości wynikającej z aktualizacji na kapitał zapasowy:

Wn „Kapitał z aktualizacji wyceny” 40 000

Ma „Kapitał zapasowy” 40 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK