| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaksięgować poniesione w imieniu kontrahenta wydatki z tytułu opłat sądowych

Jak zaksięgować poniesione w imieniu kontrahenta wydatki z tytułu opłat sądowych

Spółka działająca w imieniu swojego kontrahenta poniosła koszty w postaci opłat sądowych. Koszty te zostaną jej zwrócone. Jakim dokumentem spółka powinna obciążyć kontrahenta w celu otrzymania zwrotu poniesionych wydatków oraz jak to zaksięgować?


RADA

Kontrahent może być obciążony na podstawie zarówno noty księgowej, jak i faktury VAT. Wszystko zależy od rodzaju poniesionych wydatków, sposobu ich udokumentowania i szczegółowych zapisów w umowie. Jeżeli dokumenty potwierdzające poniesione opłaty sądowe są wystawione na spółkę działającą w imieniu kontrahenta, to wydatki te należy odnieść na konto kosztowe „Podatki i opłaty”. Jeśli natomiast dowody te są wystawione na kontrahenta, ale opłacone zostały przez spółkę działającą w jego imieniu, to właściwe będzie zaksięgowanie tego wydatku na odpowiednim koncie rozrachunkowym, np. „Pozostałe rozrachunki”.

UZASADNIENIE

W praktyce gospodarczej przypadki wydatkowania w imieniu kontrahenta sum pieniężnych z tytułu różnego rodzaju opłat urzędowych zdarzają się stosunkowo często. Organy podatkowe odwołują się niekiedy do przepisów unijnych, z których wynika, że do podstawy opodatkowania nie należy doliczać m.in. kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym. W takiej sytuacji podatnik musi przedstawić dowód na rzeczywistą kwotę kosztów i nie może odliczyć VAT, który w danym przypadku mógł zostać naliczony.

Jeżeli więc dokument potwierdzający wniesienie opłat sądowych jest wystawiony na klienta, a wydatkowane kwoty są zaksięgowane na jego koncie rozrachunkowym, to można uznać, że na podstawie uregulowań przytoczonego wyżej przepisu dokumentem właściwym do rozliczenia poniesionych wydatków będzie nota księgowa. Należy jednak mieć na względzie, że w linii interpretacyjnej zdarzają się przypadki potraktowania zwrotu poniesionych w cudzym imieniu wydatków jako kwoty należnej z tytułu wykonania usługi. Przykładem takiego stanowiska jest postanowienie Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 20 grudnia 2006 r., nr 1437/ZI/443/398/DJW/06

Przykład 1

Spółka Alfa świadczy na rzecz spółki Beta usługi w zakresie pośrednictwa w interesach. Cena obejmuje wynagrodzenie za wykonanie usługi (5000 zł netto) i zwrot poniesionych wydatków. W kwietniu 2008 r. w związku z realizacją umowy spółka Alfa poniosła następujące wydatki:

• opłata za wydanie odpisu z KRS - 30 zł,

• opłaty pocztowe - 17 zł,

• usługi transportowe - 183 zł brutto (zakup udokumentowany fakturą VAT).

Faktura zakupu, dowód uiszczenia opłaty sądowej oraz opłat pocztowych wystawione są na spółkę Alfa i zostały opłacone gotówką. 30 kwietnia spółka Alfa wystawiła spółce Beta fakturę za usługi wykonane w tym miesiącu. Dane z faktury:

• wartość netto - 5197,00 zł (5000 zł + 150 zł + 30 zł + 17 zł),

• VAT 22% - 1143,34 zł,

• wartość brutto/kwota do zapłaty - 6340,34 zł.

Ewidencja księgowa w spółce Alfa

Zgodnie z przyjętą w spółce polityką rachunkowości koszty ewidencjonowane są wyłącznie w układzie rodzajowym.

1. Opłata za wydanie odpisu z KRS - 30 zł:

Wn „Koszty podatków i opłat” 30,00

Ma „Kasa” 30,00

2. Opłaty pocztowe - 17 zł:

Wn „Koszty usług obcych” 17,00

Ma „Kasa” 17,00

3. Usługi transportowe - 183 zł:

Wn „Koszty usług obcych” 150,00

Wn „VAT naliczony” 33,00

Ma „Kasa” 183,00

4. Faktura VAT sprzedaży:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 6 340,34

- w analityce „Spółka Beta”

Ma „VAT należny” 1 143,34

Ma „Przychody ze sprzedaży usług” 5 197,00

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK