| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak w ewidencji księgowej ująć klimatyzatory

Jak w ewidencji księgowej ująć klimatyzatory

Jak w księgach rachunkowych zaewidencjonować klimatyzator o wartości 2800 zł netto. Czy należy zaliczyć do środków trwałych czy też do niskocennych wartości majątku firmy?


Joanna Maćkowska biegły rewident, Ruciński i Wspólnicy Kancelarii Audytorów i Doradców

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 (z zastrzeżeniem pkt 17) ustawy o rachunkowości za środki trwałe należy uznać rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, pod warunkiem że są one: kompletne, zdatne do użytku, przeznaczone na potrzeby jednostki, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok.

Okresowe zużycie środków trwałych odzwierciedla się przez dokonywanie odpisów umorzeniowych. Odpisy amortyzacyjne dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia ich wartości początkowej na okres ich ekonomicznej użyteczności. Od środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej ustawodawca daje również możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych jednorazowo, tj. poprzez odpis 100 proc. ich wartości w koszty w momencie przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Spółka korzystając z możliwości zastosowania uproszczonej zasady amortyzacji środków trwałych musi uwzględnić art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem jednostka w ramach przyjętych zasad może stosować uproszczenia. Nie mogą one jednak wywierać istotnie ujemnego wpływu na przedstawienie w księgach rachunkowych sytuacji majątkowej i finansowej spółki, w tym w szczególności wyniku finansowego za dany okres.

Ustawodawca nie sprecyzował w przepisach, co należy rozumieć jako niskocenne środki trwałe. Nie wskazał też dolnej granicy, od której środki trwałe można amortyzować w sposób uproszczony.

Swobodę w zakresie ewidencji i zasad amortyzacji niskocennych środków trwałych pozostawia podatnikom również ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 16d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 3,5 tys. zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

W związku z tym, że zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozostawiają w tym zakresie prawo wyboru spółce, zarząd powinien podjąć decyzję w tej kwestii. Decyzja ta powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przyjętej do stosowania polityce rachunkowości.

Od decyzji podjętej przez zarząd spółki zależy, czy określone składniki majątku o wartości poniżej 3,5 tys. zł ujmowane będą w ewidencji środków trwałych, czy też ich wartość będzie księgowana w koszty zużycia materiałów w momencie przekazania ich do użytkowania. Zarząd spółki decydując, iż zakupione składniki majątku pomimo niskiej wartości będą ujmowane w ewidencji środków trwałych, musi również podjąć decyzję dotyczącą sposobu amortyzacji.

W przypadku gdy zarząd spółki zadecyduje o ujmowaniu środków trwałych poniżej 3,5 tys. zł w ewidencji środków trwałych, należy ewidencję taką prowadzić w podziale na grupy środków trwałych wskazane w ustawie o rachunkowości. Taka ewidencja jest niezbędna do prawidłowej prezentacji składników majątku w sprawozdaniu finansowym.

Podsumowując, klimatyzator zakupiony przez spółkę o wartości 2,8 tys. zł netto, w zależności od stosowanych w spółce zasad rachunkowości, może stanowić: środek trwały amortyzowany przez okres jego ekonomicznej użyteczności, środek trwały amortyzowany jednorazowo, składnik majątku nieujęty w ewidencji bilansowej środków trwałych zaksięgowany w koszty zużycia materiałów w momencie przekazania go do użytkowania.

(AP)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »